Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Svi mi često stavljamo na “ignore” poruke koje nam šalje stalni stres iako ih nikako ne bismo smjeli olako prihvaćati, jer je moguće da nam organizam šalje posljednji poziv u pomoć prije potpunog kraha kada je posljedice puno teže sanirati nego ako ove simptome prepoznamo na vrijeme.
I NAJMANJE SITNICE VAM PREDSTAVLJAJU NESAVLADIVU PREPREKU
Svakodnevne obveze koje smo prije obavljali kao od šale i sa smiješkom na usnama sada vam postaju veliki izazov za koji niste sigurni možete li ga svladati. Ovo je zatvoreni krug, jer, malo-pomalo, količinu stvari koje svakodnevno obavljamo svodimo na najmanju moguću mjeru, odnosno, obavljamo ono što uistinu moramo, pa nam se količina obveza koje moramo što prije riješiti iz dana u dan gomila.
PROBLEMI S PREHRANOM
Ovaj poremećaj javlja se u dva oblika, odnosno, dva ekstrema, a to je ili kronično prejedanje, ili potpuni gubitak apetita. Oba su jednako opasna, jer prežderavanjem, a obično je riječ o nezdravim slatkišima, opasno povećavamo količinu šećera u krvi i uzrokujemo neprestano nenormalno dizanje i spuštanje njegove razine, što je inače simptom dijabetičkog, odnosno, inzulinskog šoka. Sustezanjem od hrane postupno gubimo i posljednji atom energije, zbog čega ujutro imamo osjećaj da se ne možemo prisiliti da ustanemo iz kreveta, tijekom dana se teško koncentriramo, svaki fizički napor nam uzrokuje zaduhu i lupanje srca, a navečer ne možemo normalno zaspati. Kada i utonemo u san, on nije zdrav i okrepljujući, nego plitak i nemiran.
KRONIČNO ZDRAVSTVENE BOLJKE
Vaš imunitet je potpuno oslabio pa ste stalno pod virozama, prehladama i temperaturama, a još prije godinu dana niste znali ime liječnika opće prakse. Enormni stres može uzrokovati i brojne druge zdravstvene poteškoće kao što su (stečene) alergije na stvari koje ste prije najnormalnije tolerirali, gastritis, kožne bolesti i problemi, akne, prekomjerno opadanje kose i lomljenje noktiju, migrene, suhi i produktivni kašalj (osobito ako pod stresom konzumirate veću količinu cigareta nego prije)…
NAGLA PROMJENA ŽIVOTNIH NAVIKA
Kao posljedica stresa, neki ljudi gube interes za stvari koje su ih inače uveseljavale (ovdje treba biti posebice oprezan, jer to može biti i znak da ste već ozbiljno zakoračili u depresiju ili anksioznost), izbjegavaju druženja, izlaske i komunikaciju s prijateljima i partnerom te vrijeme radije provode sami, pretjerano konzumiraju alkohol, kavu i sredstva za smirenje…
FIZIČKI SIMPTOMI
Osim iznutra, stres nas uvelike izjeda i izvana, a to možemo primijetiti po sljedećim signalima: bolovi u trbuhu koji se mogu manifestirati i kao kronični zatvor ili dijareja, bolovi u mišićima i zglobovima koji ne prolaze, neprestani osjećaj hladnoće, posebice u nogama, kao da imamo groznicu, gubitak libida, griženje noktiju, šumovi u ušima, tremor ruku i nogu, prekomjerno preznojavanje, suha usta, teško gutanje, stalno stiskanje čeljusti i škripanje zubima, problemi sa zubima i krvarenje iz desni…
IZVOR: Grazia