Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Kava, taj omiljeni jutarnji napitak koji nas “budi”, obično se u posljednje vrijeme spominje u kontekstu zdravlja i naglašavaju se sve prednosti koje donosi organizmu, no rijetko se govori o negativnim posljedicama koje možemo imati ako je – pijemo natašte.
Naravno, zacijelo poznajete nekoga tko ”ne može funkcionirati” dok ne popije prvu jutarnju kavu… a možda ste i sami među njima.
Takvih je puno, a nisu rijetki ni oni koji tvrde da su bez jutarnje kave, uglavnom na prazan želudac, nemoćni, pospani, slabo skoncentrirani, umanjenih sposobnosti svih vrsta…
Pozitivni učinci kave su brojni i nesumnjivi. No, znanstvenici tvrde da nikako nije dobro konzumirati kavu na prazan želudac.
Naime, prema istraživanjima, posebno je štetna za ljude koji i bez nje imaju želučane probleme. Praznom želucu ”pomaže” u stvaranju želučane kiseline što može dovesti do nelagode prilikom probave hrane.
A proteini koji se pri tome ne probave dovode i do ostalih poteškoća kao što su nadutost ili povraćanje. Zato je najbolje da se prije kave nešto pojede i tako zaobiđu svi problemi, bilo to voće ili komadić kruha.