Na temelju dosadašnjih ocjena: Ovo su najbolji božićni sajmovi u 2024. godini
Kuhano vino, lampice, simpatični štandovi i druženje s najdražima dok ispijamo vrući napitak u rukavicama... Advent u Zagrebu uvijek je pravi spekt...
Ako još niste odabrali knjige u kojima ćete uživati u periodu ispred nas, donosimo preporuke koje će vas potaknuti i na to da se prisjetite poezije (ako niste česti čitatelj).
Ovaj smo put pitanje “što čitati” uputili na adresu pjesnikinje Sanje Baković, po zanimanju novinarke, koja je 2015. godine pokrenula projekt Odvalimo se poezijom, a objavila je i nekoliko knjiga poezije. Svojim nas preporukama Sanja vodi na put čežnje, emocija, ljubavi…
“Etnologinja i spisateljica Divna Zečević od svojih je studentskih dana, punih 45 godina, pisala dnevnik. Intelektualka, s velikom čežnjom za ispunjenjem kroz rad, bilježila je svoja unutarnja stanja, a pratili su je jaki osjećaji rubnosti, nezadovoljstva i različitih čežnji, fantazije o muškarcima, uspjehu i priznanju. Introspektivna snaga autorice, oštroumnost i emocionalne autorefleksije uz stilsku izvrsnost čine ovo djelo vrhunskim književnim ostvarenjem.” (Disput)
“Opsesija i tjeskoba, usmjerenost na seksualno predavanje jednom muškarcu strancu, čekanje na susret koji se iscrpljuje sam u sebi, ostavljajući u osobi pustoš i nemir, tema su ovog romana ovogodišnje dobitnice Nobelove nagrade za književnost, francuske književnice Annie Ernaux. U kratkom djelu od samo 62 stranice, ova je maestralna pripovjedačica uspjela dočarati svijet protagonistkinje čije je jedino stanje – čekanje ljubavničkog stapanja, što polako sve ostale segmente života pretvara u nebitne, usputne stvari. Djelo ne opisuje odnos jer odnos zapravo ne postoji – postoji čekanje, fantazija i misao o susretu sa strancem. Ljubavnikom.” (Vuković&Runjić)
“Ovo je roman o iluziji ljubavi, o štetnoj fantaziji o ljubavi. Ambiciozna i oštroumna mlada esejistkinja i spisateljica Ester Nilsson zaljubljuje se u suvremenog umjetnika i prije nego što ga je vidjela da bi s njim napravila naručeni intervju. Hugo Rask postaje centar njezinog divljenja, ljubavne i senzualne čežnje, neuhvatljivi muškarac koji joj stalno izmiče, kojeg želi fascinirati. No njezina emotivna i intelektualna nastojanja nedostatna su da privuku i zadrže njegovu pažnju. Napeta atmosfera i jednostavno pripovijedanje o dvoje osamljenika suvremenog doba, čija sjajno dizajnirana fasada ne uspijeva sakriti prazninu, čine ovaj roman zanimljivim i vrijednim čitanja.” (Ljevak)
“Ova knjiga hrvatske pjesnikinje Mateje Jurčević pripada u kutiju za dragulje, na mjesto gdje se sastaju najbolja pjesnička djela suvremenog hrvatskog pjesništva, posebno ako govorimo o ženskim glasovima. Knjiga je to o ljubavi i prebolijevanju ljubavi, krhkosti, o unutarnjem mjestu iz kojeg se čovjek stalno nagonski, ali i riskantno kreće prema drugom kao voljenom, neovisno o tome hoće li mu to delikatno nastojanje biti uzvraćeno. Poezija Mateje Jurčević natopljena je metaforom, ritmična, gotovo mantrična, posjeduje onu posebnu tajnovitost koja poeziju čini poezijom.” (MeandarMedia
“Mađarski književnik, jedan od najvećih europskih pjesničkih glasova 21. stoljeća, piše 59 pjesama, od kojih je polovica ispjevana u strogim formama koje podsjećaju na ranokršćanske legende, dok drugi dio knjige čine pjesme u prozi, ispovijesti žena koje su prošle teška iskustva gubitka djeteta s kojim se emocionalno teško nose. U tim je proznim pjesmama Borbély ispjevao teške sudbine žena koje progovaraju o različitim vrstama poniženja u obitelji, u svojoj životnoj sredini, u partnerstvu, tijekom ratnih zbivanja povezanih s holokaustom.” (OceanMore)
Pročitajte: Što čitati? Knjige koje nećete ispuštati iz ruku preporučuje Iva Rajić
Foto: PR, Pexels