Tajne ljepote Jeanne Damas: Ovo su must-have proizvodi slavne Francuskinje
Jedna od najpoznatijih francuskih influencerica, Jeanne Damas prava je "poster djevojka" za izgled chic Francuskinja koje željno kopiraju žene dilj...
Možda nije poznat kao niacinamid, retinol ili salicilna kiselina, ali glicerin je sastojak koji ćete pronaći u većini beauty proizvoda. i to s punim pravom ako u obzir uzmemo sve njegove beneficije kojih vjerojatno niste ni svjesni.
I ako vam idući put netko kaže da je krema koju koristite “puna glicerina”, zahvalite mu na komentaru i slobodno mu objasnite zašto je to dobro. Prirodno se glicerin nalazi u svim lipidima (mastima), i onima biljnog i životinjskog porijekla, a u današnjim laboratorijskim uvjetima moguće ga je i sintetički proizvesti. Važno je napomenuti i da se prirodno nalazi i u našoj koži te da ga je, baš poput kolagena i hijalurona, poželjno nadoknaditi ako primijetimo da nam ga nedostaje.
Postoji nekoliko važnih osobina koje glicerin čine odličnim u njezi kože. Ponajprije je humektant, što u osnovi znači da zadržava vlagu u koži. Zbog svoje sposobnosti da veže prirodnu vlagu kože, glicerin se koristi u proizvodima za njegu vrlo suhe kože ili kože na kojoj koristimo isušujuće tretmane protiv akni koji kožu ostavljaju prhutavom i s osjećajem neugode. Potom je higroskopski sastojak, što je također važno za osobe koje traže hidrataciju jer to znači da glicerin apsorbira vodu iz zraka. Glicerin liječi suhoću i perutavost kože apsorbirajući vodu tijekom dana, što kožu čini navlaženom i hidratiziranom. (Pročitajte: Što su ceramidi i zašto su našoj koži izrazito potrebni?)
Uz nevjerojatna hidratantna svojstva nudi još mnoštvo dobrobiti za kožu. Glicerin pomaže i kod tragova nepravilnosti od akni tvoreći ujednačeniji ton kože i smanjujući pojavu tragova s vremenom. To je sastojak koji je potreban onima s aknama ili nepravilnostima sklonom kožom jer uklanja mrtve stanice kože potičući proces raspadanja proteina. Proteini su odgovorni za držanje stanica na kupu i sprečavanje nastanka novih. Stvaranjem optimalne okoline za raspad kože glicerin potiče nastanak zdrave nove kože. (Pročitajte: Nova kiselina koja polako preuzima tron u beauty svijetu)
Uzevši u obzir njegove sposobnosti zadržavanja vlage, jasno nam je da je glicerin iznimno koristan sastojak u ovlaživanju i obnovi kože, no dermatolozi i farmaceuti upozoravaju na to da ga na lice nikad ne bismo mogli nanijeti u njegovoj čistoj formi. Osim što je riječ o alkoholu, sporna je i njegova funkcija privlačenja vode. Naime, iako ja zadržavanje vlage više nego poželjno, s njezinim je privlačenjem potrebno biti oprezan – čisti glicerin će vodu iz dubljih slojeva povući u površinske, preko kojih će koža vrlo lako izgubiti vlagu, a dublji će slojevi ostati dehidrirani. No bez brige, ovakav učinak izazvao bi samo čisti glicerin, a u svojim ga omiljenim kozmetičkim proizvodima nalazimo upravo onakvog kakvog želimo – u kontroliranoj kombinaciji s mastima.
Foto: Pexels