U Zagrebu se održavaju radionice art terapije za lakše svladavanje svakodnevnih briga i stresa
Brojna su istraživanja pokazala da bavljenje umjetnošću, u njezinim raznim oblicima, može biti vrlo pozitivno za mentalno zdravlje. Tu se pojavila ...
Promjena boje zuba i tamni zubi predstavljaju veliki estetski problem i umanjuju ljepotu osmjeha i estetiku lica.
Evo odgovora na pitanja koja su nas uvijek zanimala.
Na pitanja odgovara Dr. med. dent. Bruno-Christian Uroić
Što je izbjeljivanje zuba?
Izbjeljivanje zuba je estetski stomatološki postupak kojim se boja zuba mjenja u svijetliju nijansu.
Kada postoji potreba za izbjeljivanjem zuba? Kada unatoč profesionalnog čišćenja i poliranja zuba i odstranjenja tvrdih i mekih zubi ostanu tamni preporuča se postupak izbjeljivanja zuba.
Koja je razlika između whitening i bleaching proizvoda?
Pojam whitening odnosi se na takozvane „over the counter“ proizvode, a to znači proizvodi koji se mogu kupiti u trgovini kao na primjer zubne paste sa natpisom whitening. Takvi proizvodi mogu ukloniti različite naslage i obojenja zuba koja su nastala uživanjem kave, čaja, crnog vina ili cigareta. Veliki nedostakak takvih proizvoda je da pri čestoj uporabi oštećuju caklinu jer sadrže visokoabrazivne čestice. Whitenig proizvodi mogu samo ukloniti površinska obojenja i nisu u stanju promijeniti boju zuba.
Pojam bleaching odnosi se na proizvode koji su u stanju promijeniti boju zuba u svjetliju.
To su proizvodi koji sadrže vodikov peroksid (H2O2) u različitoj koncentraciji. Razlikujemo dvije vrste preparata:
1. „Home Bleaching“ preparati koji se upotrebljavaju kod kuće i sadrže nižu koncentraciju vodikovog peroksida (H2O2) od 10-20% a upotebljavaju se u posebnim udlagama. Terapija traje od dva tjedna do mjesec dana.
2. „In Office Bleaching“ preparati koji se upotrebljavaju sadrže višu koncentraciju vodikovog peroksida (H2O2) od 35-38% a postupak se izvodi isklučivo u stomatološkoj ordinaciji. Sam zahvat traje sat vremena u potpunosti je bezbolan i siguran.
Kod obadvije skupine preparata za izbjeljivanje obavezan je nadzor stomatologa.
Kako nastaje efekt izbjeljivanja?
Efekt izbjeljivanja nastaje na način da čestice aktivnog kisika iz preparata prodiru u caklinu, vežu na sebe boju pigmenta te se zatim neutraliziraju i time nastaje bijelija boja zuba.
Da li je izbjeljivanje štetno?
Mnoga znanstvena istraživanja bavila su se temom štetnosti bleaching proizvoda na tvrde zubne strukture. Zajdniči zaključak je da preparati za profesionalno izbjeljivanje ne štete tvrdim zubnim strukturama. Također mnogi preparati za izbjeljivanje u svom sastavu sadrže i flor koji se ugrađuje u zubnu strukturu hidroksiapatita u zubu time jača odpornost tvrdih zubnih tkiva.
Koji su preduvjeti za postupak izbjeljivanja?
Preduvjeti za izbjeljivanje su dobra orala higijena, sanirani karijesi, sanirani oštečeni ispuni i nepostojanje parodontanih problema. Preporuča se profesionalno čišćenje i poliranje zuba nekoliko dana prije samog zahvata izbjeljivanja.
Kod koga ne izvodimo postupke izbjeljivanja?
Postupci izbjeljivanja ne preporučaju se:
kod trudnica i dojilja, kod hipersenzibiliteta zuba, kod nedostatne oralne higijene, kod malodobnih osoba.
Koliko traje efekt izbjeljivanja?
Trajnost efekta izbjeljivanja ovisi o „lifestyle-u“. Uživanje kave, crnog vina i duhanskih proizvoda skraćuju efekt izbjeljivanja. Prosječna trajnost je dvije godine. Ponavljanje postupka izbjeljivanje moguć je u svakom trenutku.
Da li je moguće izbjeliti samo jedan zub?
Poznata je pojava da endodontski liječeni zubi (zubi kod kojih je izvađen živac) potamne. Takvi zubi mogu se izbijeliti iznutra.
ZANIMLJIVOSTI KOJE BI TREBALI ZNATI AKO RAZMIŠLJATE O IZBIJELJIVANJU ZUBIJU
Važno je napomenuti da se pri postupku izbjeljivanja izbjeljuju samo zdrave zubna strukure a svi umjetni materijali poput ispuna, krunica, mostova i ljuskica ostaju u svojoj izvornoj boji, te nakon postupka izbjeljivanja može nastati potreba izmjene takvih radova. Nakon postupka izbjeljivanja kod nekih pacijenata može nastati lagana osjetljivost zuba koja nestaje najkajnije 48 sati nakon zahvata. Važno je nakon izbjeljivanja prvih nekoliko dana izbjegavati crnu kavu, crno vina i cigarete jer su zubi u toj fazi posebno osjetljivi na nove izvore obojenja.
Stomatološki Centar Mlinovi stomatološka je ustanova specijalizirana za područja iz implantologije, protetike, ortodoncije, oralne kirugije i parodontologije.
Pristupačne cijene, ugodno okruženje, profesionalnost i znanje čine je idealnim izborom za zdrave i lijepe zube.
U moderno opremljenim ambulantama pružamo brzu i kompletnu stomatološku skrb. Vođeni idejom individualnog pristupa svakome pacijentu, osigurava termine dolaska prema potrebama i mogućnostima.
Glavni im je cilj ponuditi pouzdano i dugotrajno rješenje koje će maksimalno zadovoljit kako funkcionalno tako i estetski. Posebnu pažnju polažemo na bezbolnost svih zahvata i oslobađanju od straha.
Više informacija potražite OVDJE.