Što je JOMO i zašto biste trebali prigrliti ovu filozofiju

by | 29 siječnja, 2025
što je jomo i zašto trebate prigrliti ovu filozofiju

Ako provodite (ili ste nekoć provodili) puno vremena na društvenim mrežama, sigurni smo da ste upoznati s onim osjećajem izostavljenosti i ljutnje kad vidite da su “svi” na egzotičnim putovanjima, izletima, izlascima i večerama, dok vi sjedite na kauču. Vjerujemo da znate i da taj osjećaj ima svoj naziv – FOMO (fear of missing out), odnosno strah od propuštanja.

Ipak, kako se popularna kultura na društvenim mrežama, pa tako i način na koji ju percipiramo, uvelike promijenila u proteklih nekoliko godina, FOMO je dobio svoju drukčiju inačicu – JOMO (joy of missing out).

Što je FOMO, a što JOMO

Iako se možda ne čini tako, FOMO je puno više od internetskog slenga – odnosno, ovaj osjećaj može imati puno veći učinak na naše mentalno zdravlje, a posebno mentalno zdravlje mladih nego što bismo očekivali. Kako piše portal PsiHelp, FOMO podrazumijeva osjećaj anksioznosti zbog propuštanja društvenih događanja ili iskustava, ali i stalnu potreba da znamo gdje su “svi” i što rade. Zato se najviše povezuje s društvenim mrežama jer su one zapravo jedini način na koji konstantno možemo pratiti što se događa u tuđim životima. Također, s porastom kulture influencera, FOMO je postao još veći problem – sad, osim što pratimo kako se provode naši prijatelji, pratimo i što rade influencerice o čijim životima ne znamo ništa.

Pročitajte: Psihologinja o mentalnom zdravlju mladih: “Ako odrasli nisu dobro, ne mogu biti ni djeca”

JOMO je, s druge strane, potpuno suprotan pristup. Zamislite ovo – zimska je subota, ležite pod dekicom sa svojim omiljenom serijom, otvorite Instagram i vidite deset storyja iz klubova. Pomislite “ne bih se mijenjala”, pa pustite mobitel i nastavite uživati u svojoj večeri. Ovakav je pristup najviše prigrlila generacija Z, koja pronalazi sve više užitka u self careu, provođenju vremena kod kuće i opuštenijim aktivnostima.

Što je JOMO i zašto biste trebali prigrliti ovu filozofiju

FOTO: Pexels

Kako i zašto “prigrliti” JOMO

JOMO je zapravo odlična filozofija, koja vam može umanjiti anksioznosti i očekivanja koja si sami postavljate. Prihvatiti je u svoj život je puno lakše nego što se čini – jednostavno uzmite predah od društvenih mreža, otpratite osobe i profile zbog kojih se osjećate tjeskobno i loše te naučite reći “ne”. A evo i zašto ga trebate prigrliti.

Mentalno zdravlje

Stalni pritisak da moramo sve raditi i u svemu sudjelovati često može biti previše. Konstantan strah da nešto propuštamo dio je razloga zašto je burnout danas toliko čest, a mnogima treba usporavanje i opuštanje. Zato je dobra ideja odspojiti se s društvenih mreža, barem povremeno. Samo razmislite – na društvene mreže svi stavljaju samo najljepše trenutke – iako većina tih ljudi također vodi sasvim normalne živote, slične vašima.

Uživanje u sadašnjosti

JOMO vam dopušta da se odmaknete od očekivanja i priželjkivanja i uživate u onome što je danas pred vama. Užitak je u malim, svakodnevnim stvarima, a ne samo velikim putovanjima i luksuznim izlascima.

Uz JOMO ćete produbiti odnose s bližnjima

Kad prigrlite JOMO, ne morate pristati na svaki poziv i ideju koju vam netko uputi – sasvim je u redu ostati doma i družiti se s partnerom, obitelji, ili se naći s uistinu dobrim prijateljima. Što manje energije trošite na površne odnose, to će vam više ostati za one prave, koji će procvjetati.

Pročitajte: Patimo li svi pomalo od Blue bird sindroma? 

FOTO: Ilona Titova/iStock/Getty Images