Što je “slow productivity” i kako vam može olakšati radni dan?

Kako raditi manje, a kvalitetnije...

by | 10 prosinca, 2024
Što je spora produktivnost i kako vam može pomoći?

Nakon što je globalna pandemija prije gotovo četiri godine promijenila radne i životne navike milijuna ljudi diljem svijeta, čini se da smo svi kolektivno osjetili zaokret – slow living, quiet quitting samo su neki od društvenih trendova kojima smo svjedočili, a zajedničko im je usporavanje.

Iako se mnogi od nas često osjećaju kao da su u konstantnoj žurbi i bitki s vremenom te je pritisak da sve mora biti obavljeno u što kraćem roku teško ignorirati, autori Chris Griffiths i Caragh Medlicott upravo o tome govore u svojoj hit knjizi “The Focus Fix: Finding Clarity, Creativity And Resilience In An Overwhelming World”. O sporoj produktivnosti pisao je i američki autor Cal Newport u svojoj knjizi “Slow productivity: The Lost Art of Accomplishment without Burnout​”. Svi oni zagovaraju nešto drukčiji pristup radu, za koji tvrde da bi trebao smanjiti razine stresa, a da pritom ne postanete lošiji u svom poslu, već biste uz sporu produktivnost trebali još uspješnije obavljati radne zadatke.

Što je slow productivity

“Ako se osjećate kao da neprestano pokušavate pobjeći od svojih problema i zadataka, niste sami. Možda živimo u doba u kojem savjeta za produktivnost ima u izobilju, ali pokušaj pronaći vremena za primjenu tih savjeta sasvim je druga stvar. Postoji više aplikacija za upravljanje zadacima nego što ih možete isprobati, ali za većinu nas ova navodna rješenja nisu ništa više od lijepljenja flastera na ozbiljnije, kronične probleme”, rekla je Caragh Medlicott za portal Stylist.

@bysydneyfacey rambles but book is Slow Productivity by Cal Newport 🤝 #creatives #selfemployed #freelancers #filmindustry #slowproductivity ♬ original sound – Sydney | Filmmaker

Zato je spora produktivnost njihovo rješenje za svakodnevni stres u radnom okruženju. Ipak, valja naglasiti da se ovakav pristup radu može primijeniti samo u određenim industrijama i samo na nekim pozicijama. Knjige “The Focus Fix” i “Slow productivity” na društvenim mrežama masovno preporučuju freelanceri i pojedinci koji rade od kuće, kao i svi ostali koji si mogu dozvoliti da, barem u nekoj mjeri, rade svojim tempom.

Pročitajte: Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja

“Spora produktivnost nudi način kako biti uspješniji dok istovremeno čuvate vlastiti mir”, poručila je autorica knjige.

Kako primijeniti sporu produktivnost

1. Zaboravite na ideju da je zauzet = produktivan

Istraživanja su dokazala da je prosječna osoba produktivna tek nešto manje od tri sata u ukupnom osmosatnom radnom danu. Što onda radimo preostalo vrijeme? Kako tvrde autori knjige, ostalo vrijeme provodimo izvršavajući zadatke na koje “naiđemo” ili ispravljanje pogrešaka, što bi se moglo spriječiti boljom organizacijom i generalnim usporavanjem. Zbog nezdravih, užurbanih okolnosti naš je mozak počeo povezivati osjećaj stresa s uspjehom, a to uistinu ne mora biti tako. Uspjeh i produktivnost ne bi se trebali mjeriti razinom stresa, poručili su Griffiths i Medlicott.

@lensajobs Are you familiar with slow productivity? It’s a new trend where employees are allowed to work at a more sustainable pace on fewer tasks. #slowproductivity #betterproductivity #howtoincreaseproductivity #increaseproductivity #workplaceproductivity #lensajobs #findajobonlensa ♬ RealestK Toxic – RealestK

2. Prioritizirajte kvalitetu ispred kvantitete

“Najjednostavnije rečeno, sporu produktivnost možemo zamisliti kao ispunjenje obveza na način koji naglašava kvalitetu napravljenog posla umjesto broja riješenih zadataka”, objasnila je Medlicott. Autori preporučuju sljedeće – idući put kad vidite svoju pretrpanu to-do listu, umjesto da pokušate brže-bolje prekrižiti što više stavki, odredite prioritete i uzmite si vremena da ih napravite najbolje što možete.

3. Organizirajte zadatke po svom najboljem vremenu

Ono što autori također preporučuju jest chronoworking. Taj termin znači da popratite svoje razine energije tijekom dana i uskladite obveze s njima. Kad imate najviše energije? Ako je to čim dođete na posao, napravite onda najvažnije zadatke. Ako vam ipak treba neko vrijeme da se razbudite i produktivniji ste oko 11:00, krenite s lakšim zadacima i onda se “bacite” na one zahtjevnije.

4. Nemojte odgovarati na mailove čim stignu

Jedan vrlo praktičan način za primjenu spore produktivnosti koji su autori naveli jest drukčiji pristup odgovaranju na mailove i poruke. Naravno, ako vam oblik posla to dozvoljava, odredite vrijeme u danu kad ćete se pozabaviti isključivo čitanjem mailova i poruka te odgovaranjem na njih. Kao razlog za to naveli su činjenicu da većina nas odgovara na mailove čim stignu, odnosno čim ih vidi, i tako odvraćamo koncentraciju od onoga što u tom trenutku radimo. Ako uzmemo u obzir da prosječnoj osobi treba 23 minute da se ponovno fokusira nakon takve distrakcije, “izignorirati” taj mail na sat ili dva i pogledati ga u vremenu koje smo za to odredili zvuči kao dobra ideja.