Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Pušenje cigareta utrostručuje rizik od prerane smrti, ali ako prestanete s ovom opasnom navikom u svojim 30-ima, rizik se smanjuje za gotovo 97 posto.
Prestanak pušenja prije nego što uđete u 40. smanjuje rizik od prerane smrti za 90 posto, utvrdila je 12-godišnja studija Sveučilišta Oxford provedena na 1,3 milijuna žena.
Pušenje utrostručuje rizik od prerane smrti, a smanjite li na samo jednu cigaretu na dan, rizik je svejedno gotovo dvostruko veći. Također, rizik je veći kod žena koje puše veće količine cigareta, ali one pripadnice ljepšeg spola koje su prestale pušiti u 30-ima smanjile su ga za 97 posto, potvrdila je studija.
Znanstvenici tvrde da isto vrijedi i za muškarce. Pušači najčešće umiru od posljedica bolesti prouzročenih cigaretama kao što su rak pluća, kronične bolesti pluća te moždani ili srčani udar, kako piše “Daily Mail”. Dakle, oni koji su prestajali s pušenjem do 30 godine u prosjeku su izgubili mjesec dana života, a ako bi prekinuli do 40. godine, umirali bi godinu dana ranije.
“Otkrili smo da, ako žene konzumiraju duhan kao muškarci, isto kao oni i umiru. Više od polovice žena koje puše i ne prekidaju s tom navikom umiru od bolesti izazvanih konzumacijom duhanskih proizvoda. Prestanak pušenja uistinu funkcionira i što prije to učine, duže žive”, rekao je istraživač sa Sveučilišta Oxford profesor Richard Peto.
“Žene rođene u 40-im godinama prošlog stoljeća prve su generacije koje su pušile cijeli život i tek sada možemo proučiti kakve posljedice ova opasna navika dugoročno ostavlja na organizam. Cigarete smanjuju očekivani životni vijek za 11 godina, ali prestanete li pušiti prije nego što uđete u 40., produžit ćete život za 10 godina”, istaknuo je koautor istraživanja Sir Richard Peto.