Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
Intimna higijena ženama je oduvijek bila važna, ali je i tema o kojoj nerado pričaju. U ovom tekstu dat ćemo vam više informacija o pravilnoj intimnoj higijeni, faktorima koji mogu narušiti floru intimnog predjela, kao i mjerama koje možete poduzeti kako biste se zaštitile.
Osjetljiva vaginalna flora
Ženski intimni predio ima specifičnu floru koja se razlikuje od ostalih dijelova tijela, zbog čega zahtijeva posebnu njegu i pažnju. Zdrava vagina sadrži puno laktobacila (bakterija mliječne kiseline) koji su dio prirodne vaginalne flore. Ova bakterija proizvodi mliječnu kiselinu koja je zaslužna za stvaranje optimalno kiselog vaginalnog okruženja s pH od 3,8 do 4,5. Ako se promijeni pH vrijednost vaginalnog predjela i ono postane manje kiselo, stvara se pogodno okruženje za razvoj loših bakterija, što može dovesti do bakterijskih i gljivičnih infekcija.
Faktori koji mogu narušitu ravnotežu intimnog predjela…
Važno je da znate koji faktori utječu na ravnotežu vaginalne flore. Disbalans mogu izazvati hormonalne promjene tijekom menstruacije, trudnoće ili menopauze. Međutim, ravnotežu mogu narušitini druge svakodnevne aktivnosti: sintetičko i tijesno donje rublje, stres, umor i oslabljen imunitet, spolni odnosi, neki sapuni i gelovi za tuširanje, pojedini antibiotici, tamponi, ulošci i dr.
Važnost pravilne intimne njege…
Samo voda ili običan sapun ne mogu obnoviti ravnotežu vaginalne flore, što može dovesti do neugodnosti kao što su svrbež, crvenilo a ponekad i infekcije. Na sreću, odgovarajuća intimna higijena jednostavna je preventiva za sprječavanje razvoja simptoma vaginalnih infekcija.
5 savjeta za intimnu higijenu
Pažljivo birajte proizvod za intimnu higijenu! Unutrašnjost vagine se sama održava čistom, te nema potrebe za njezinim unutrašnjim ispiranjem. Perite samo vanjske dijelove vagine odgovarajućim emulzijama za intimnu njegu, koje su posebno prilagođene vašim potrebama i nježne prema vašem tijelu. Ako primijetite promjene, poput: neuobičajenog krvarenja, prekomjernog vaginalnog iscjetka, neugodnih mirisa, svrbeži… posavjetujte se sa svojim ginekologom.
Redovno posjećujte ginekologa!
Dajte svome tijelu prostor da diše! Birajte laganu odjeću od prirodnih materijala kao što je pamuk, umjesto uske odjeće od sintetičkih materijala.
Koristite toalet prije i nakon spolnog odnosa! Mokrenje prije i nakon spolnog odnosa pomaže u sprječavanju infekcije urinarnog trakta. Također, operite ruke prije i poslije spolnog odnosa kako biste spriječili širenje bakterija.
Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock