Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
Stres je za većinu nas već odavno dio svakodnevnog života. Sa stresom se susrećemo od ranog jutra, dok se u žurbi spremamo za posao, na putu do posla i tijekom radnog dana, ali i na kraju dana kada nas dočekaju brojne privatne obveze.
Glavni uzročnik stresa je hormon kortizol. Prozvan i hormonom stresa, namijenjen je brzoj reakciji u po život opasnim situacijama. Iako je kortizol nezamijenjiv dio reakcije našeg tijela na stres, također je izuzetno važno da se tijelo nakon stresne situacije što prije vrati u normalno stanje. Međutim, u današnjoj pretjerano stresnoj kulturi i načinu života, reakcija na stres je toliko učestala da postaje stalna, čime se tijelo dovodi u stanje kroničnog stresa.
Kronični stres vodi do zamora organizma, gubitka energije – i na kraju do bolesti. Prema istraživanjima, danas je čak 70 do 80 posto svih bolesti uzrokovano stresom.
Glavni simptomi kroničnog stresa su nervoza i razdražljivost, kronični umor, neispavanost, depresija i anksioznost, slabo pamćenje i koncentracija, promjene raspoloženja i preosjetljivost, pad fizičkih i mentalnih mogućnosti i pad radne sposobnosti.
Oslobađanje od stresa jedini je način za dugoročno očuvanje zdravlja i kvalitetu života. Kronični stres se ne može smanjiti preko noći. Stručnjaci tvrde da su za smanjenje količine kortizola u krvi potrebna čak četiri tjedna kako bi se organizam opustio i doveo u stanje koje je prethodilo pojavi kroničnog stresa.
U smanjenju razine stresa, odlično rješenje su biljni preparati dokazanog učinka.
Matičnjak je biljka najpoznatija po svojim ljekovitim učincima na smanjenje razine stresa (kortizola), ublažavanje nesanice, napetosti i glavobolja povezanih sa stresom. U narodnoj medicini matičnjak je poznat i po svome djelovanju protiv nervoze i razdražljivosti, kao i protiv čitavog niza psihosomatskih bolesti povezanih sa stresom, poput depresije i anksioznosti.
Kako bismo održali nisku razinu stresa u svakodnevnom životu preporučuje se redovito bavljenje fizičkom aktivnošću. Naime, redovito vježbanje pojačava izlučivanje endorfina, poznatog još i kao “hormon sreće”, koji potiče osjećaj zadovoljstva i euforije i istovremeno smanjuje krvni tlak, opušta mišiće i napetost.
Relaksacija je također važan korak u održavanju niske razine kortizola. Upišite tečaj meditacije ili odvojite svaki dan pola sata za duboko disanje u miru i tišini. Odavno je poznato da samo vlastitim snagama možemo stvoriti unutrašnji mir.
Humor je uvijek izvrstan način borbe protiv stresa. Pogledajte humorističnu seriju ili filmsku komediju, nazovite zabavnu prijateljicu koja vas uvijek nasmije ili pročitajte neku duhovitu knjigu. Stres ćete zaboraviti u trenu!
I za kraj – njegujte pozitivan stav. Kad ste pod stresom, sjetite se svih onih stvari koje vas usrećuju i koje cijenite u svom životu, kao i svojih vrijednosti. Vjerujemo da ćete se odmah osjećati bolje.
Izvor: zena.hr