Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Bol, koja se u vrijeme ili prije menstruacije javlja u donjem dijelu trbuha, najveći je neprijatelj mnogim ženama.
Smatra se da menstrualna bol nastaje zbog prejakog grčenja mišićnog dijela maternice te zbog smanjenog dotoka kisika, uvjetovanim otpuštanjem kemijskih glasnika prostaglandina. Svakoj je ženi cilj takvu bol zaustaviti, no ono što morate znati jest to da nesnosna menstrualna bol te grčevi nisu normalna pojava i mogu ukazivati na probleme poput endometrioze, adenomioze, mioma, kronične upale zdjelice te cervikalne stenoze.
Što činiti kako biste ublažili bol za vrijeme menstruacije?
Postoje razni “trikovi” kojima možete ublažiti bolove koje osjećate prije te za vrijeme menstruacije, a većina je njih poprilično jednostavna te se tiče promjena životnih navika. U nastavku ćete pronaći pet načina na koje si možete pomoći te ublažiti menstrualne bolove. (Pročitajte: Velika većina žena ignorira rani simptom raka jajnika, naučite ga prepoznati)
Stručnjaci preporučuju uzimanje magnezija, koji pomaže kod sprječavanja grčeva te opuštanja mišića zdjelice. Osim toga, uzimanje vitamina B1 i B6 pomoći će vam u regulaciji hormona kao i grčenja.
Ako ste mislili da je bakin savjet o toplim oblozima i termoforima samo mit, moramo vam reći da ste se prevarili. Istraživanja su pokazala da terapija grijanjem pomaže u smanjenju menstrualnih bolova više nego analgetici. No to ne znači da na golu kožu trebate stavljati vruće termofore i slično. Vrlo visoka temperatura može dovesti do većih problema, no kod umjerenih temperatura dolazi do otpuštanja boli. Ako tome dodate eterična ulja, učinak se povećava.
Vježbanje i kretanje pomažu u smanjenju menstrualnih grčeva te podižu razinu endorfina, koji također doprinosi smanjenju bolova i stresa. Lagane vježbe poput joge olakšat će vam bolne menstruacije više nego grčenje te bivanje u fetus položaju.
Iako PMS te menstruacija često u ženama budi želju za slatkom te nezdravom snagom, stručnjaci preporučuju izbjegavanje šećera, soli te alkohola. Umjesto toga, birajte zdraviju hranu poput voća, povrća, zdravih (omega-3) masnoća te velike količine vode.
Poznato je da zdravlje crijevne flore utječe na ostatak cijelog organizma, stoga ne čudi što će problemi s probavom uzrokovati bolnije menstruacije. Uzimanje probiotika ublažit će nadutost, grčeve te probavne probleme za vrijeme menstruacije, a samim tim će ublažiti i menstrualnu bol.
Foto: Polina Zimmerman/Pexels