Upravo ste se vratili s odmora. Bez obzira na to jeste li već raspakirali svoju prtljagu ili ne, možda vas mori drugi tip “prtljage” – osjećaj tuge po povratku kući. Takozvani ljetni blues je stvaran. Nasreću, postoji nekoliko načina na koje ga uspješno možete odagnati.
Ako ste kao većina ljudi, godišnji odmor koristite za bijeg od stresne svakodnevice. Na odmoru više spavate, više se smijete, osjećate se opuštenije i sretnije, ali zašto biste te divne osjećaje ograničili na samo dva-tri tjedna godišnje? Sljedećih nekoliko praktičnih savjeta može vam pomoći da i po povratku kući nastavite živjeti kao da ste i dalje na ljetovanju.
Na ljetnoj destinaciji se nismo samo pojavili, već su tome prethodile ozbiljne organizacijske pripreme i štednja novca. Ne postoji razlika između planiranja godišnjeg odmora i slobodnog vremena u svakodnevnom životu, osim što je ovo potonje jednostavnije. Upišite u svoj raspored sve što tekući tjedan ili mjesec želite napraviti da biste se osjećali kao na odmoru. To, primjerice, može biti odlazak na koncert ili na kavu s prijateljicom. Niste li sigurni što želite raditi, dovoljno je da oslobodite sat-dva samo za sebe – već ćete nešto smisliti.
Iznenadite sami sebe
Na odmoru u nekoj stranoj zemlji nikad ne možemo biti sigurni što očekivati – u restoranu, na cesti, iza ugla… A kad ništa nije predvidljivo, otvoreni smo za nova iskustva i za učenje. Počnite prakticirati ovakav način razmišljanja u odnosima. Pretpostavite da ne znate što će vaš suprug ili šef sljedeće napraviti ili reći. Uzmite u obzir da svaki trenutak može biti iznenađenje. To će pružiti dozu zanimljivosti svakodnevnim interakcijama.
Iskoristite svježi pogled na svakodnevicu
Kad se vratimo s odmora, na poslu ili kod kuće dočekaju nas isti, stari problemi. Ali ako su problemi tu, to ne znači da na njih moramo reagirati jednako kao i prije. Razmislite što ste o sebi naučili tijekom ljeta – možda da biste trebali usporiti, da morate naučiti bolje delegirati poslovne zadatke, da imate više energije ranije ujutro… Što god bilo, iskoristite svoj novi pogled na svakodnevicu.
Recite zbogom rutini
Umjesto da mijenjate okolnosti u kojima se nalazite, promijenite svoje ponašanje. Izađite iz zone komfora – recite “zbogom“ rutini koja rađa dosadu, a pozdravite nove stvari. Kušajte hranu u etničkom restoranu, upišite neku novu aktivnost ili zatražite dodatno zaduženje na poslu. Jer novine, promjene i iznenađenja donose uzbuđenje i sreću.
Nastavite čitati knjige
Čitanje knjiga nije sezonska rekreacija koja se odvija samo na plaži. Volite li lijepu riječ, pronađite vremena za nju. Čak i ako imate prenatrpan raspored, stvorite rupu u vremenu – primjerice čitati možete u javnom prijevozu, u automobilu za prometnih gužvi, u krevetu prije spavanja… Trebate li inspiraciju za literaturu, saznajte koje su Oprahine omiljene knjige.
Uživajte što češće u prirodi
Na odmoru volimo boraviti vani, u prirodi koja blagotvorno djeluje na sve razine našeg bića. Kako bi se njezino iscjeljujuće djelovanje nastavilo i u svakodnevici, uvedite sitne promjene. Primjerice, umjesto da kavu popijete u lokalnom kafiću, u njoj uživajte u gradskom parku, zamijenite fluorescentno svijetlo u uredu prirodnijom vrstom rasvjete, ukrasite dom svježim cvijećem ili stabalcem, šetnju po gradu zamijenite onom po šumi...
Slavite male stvari
Budite zahvalni na sitnicama. Divan zalazak sunca, pečenje palačinki s djecom, empatični kolega na poslu… Počnite primjećivati da su detalji ti koji čine razliku i uljepšavaju život. Razmislite o vođenju dnevnika zahvalnosti koji će vam pomoći održati pozitivniji pogled na život.
Stvorite miran kutak samo za sebe
Kako zamišljate svoje najopuštenije mjesto? Je li to planinska kolibica uz jezero ili ležaljka na pješčanoj plaži? Zatvorite oči i zamislite sebe na tom sretnom mjestu. Što čujete, mirišite i kako se pritom osjećate? Vizualizacija sretnog mjesta pruža brojne zdravstvene benefite i otpušta stres. Ovakav odmor (makar samo mentalni) možete si priuštiti bilo kad i bilo gdje. A ako imate slobodnog prostora u domu, možete stvoriti mirni kutak samo za sebe, uređujući ga prema vlastitoj vizualizaciji sretnog mjesta.