Sve što trebate znati o faceliftingu otkriva jedan od naših najiskusnijih kirurga

by | 30 lipnja, 2024
operacija zatezanja lica

Operacija zatezanja lica i vrata jedna je od zasigurno najpoznatijih i najdugovječnijih metoda pomlađivanja. Sve što trebamo znati o ovom zahvatu saznali smo od dr. Duška Maletića, dr. med., jednog od naših najiskusnijih kirurga kad je riječ o faceliftingu.

Facelifting je operacija koju dr. Maletić radi već 30 godina i, kako nam otkriva ovaj stručnjak iz Poliklinike Maletić, operacija je stekla popularnost još 60-ih godina 20. stoljeća te je bila jedan od sinonima estetske kirurgije. U kojoj se mjeri danas provodi ovaj zahvat, kako se mijenjao tijekom godina, kome je zapravo namijenjen te koji su efekti, otkrivamo u razgovoru s cijenjenim stručnjakom.

Kako je ovaj zahvat stekao popularnost i kad se uopće počeo prakticirati?

Facelifting je operacija koju sam prvi put izveo u Pragu 1993. godine. Tamo sam na Ustavu Kosmetiky (Institutu za estetiku) bio na specijalizaciji i radio s jednim od najboljih čeških estetskih kirurga u to vrijeme, prim. dr. Karelom Fahounom. Njemu i dr. Pavelu Hlavi zahvalan sam na tome što su me istrenirali za tu operaciju. Na tom institutu sam, uz navedenu operaciju, savladao i sve druge klasične operacije iz estetike. U to vrijeme svaki dan na programu u jednoj sali bio je facelifting, tako da sam tamo vrlo brzo aktivno počeo operirati pod njihovim mentorstvom. Prava čast bila mi je na kongresu već davne 2006. u Pragu sudjelovati u diskusijama oko faceliftinga s mojim učiteljem dr. Karelom Fahounom, dr. Ivom Pitanguyem, jednim od najvećih kirurga u svijetu za tu operaciju i brazilskim kirurgom, mojim prijateljem, dr. Itmarom Stoccerom. Još uvijek su mi ti razgovori i diskusije vrlo svježi i korisni. Operacija je stekla popularnost još 60-ih godina 20. stoljeća, osobito u Americi, i bila je jedan od sinonima estetske kirurgije. Popularnost ovog zahvata bila je u osvježenju umornog, opuštenog lica i vrata, koje je davalo višegodišnji dobar rezultat. U to vrijeme također je u trendu bilo biti mlad, svjež te da to čovjeku pomogne da se osjeća bolje i bude uspješan.

Kako se tijekom godina mijenjala ova operativna metoda?

Operativna metoda mijenjala se po invazivnosti – od odstranjenja samo viška kože, preko zatezanja dubljih struktura mišića, plosnatog mišića vrata (platysme), pa sve do kosti lica.

Što je zapravo facelifting i koje su glavne prednosti ovog zahvata?

Facelifting je operacija zatezanja lica i vrata s rezovima ispred i iza obje uške, uz zatezanja ovojnice mišića, te odstranjenja viška kože lica i vrata. Na taj način dobije se podizanje opuštenih dijelova lica i vrata. Oni se povrate u neko bivše stanje, prije nego što je gravitacija i starenje s gubitkom elastičnosti kože učinilo opuštanje, ptosu, te se tako izbrišu opušteni znakovi starosti tih dijelova.

Dr. Duško Maletić

Kome se ova metoda pomlađivanja preporučuje?

U kirurgiji je jako važno imati indikaciju za zahvat. Kod faceliftinga se radi o spuštenosti srednje trećine lica (mid face ptosis), opuštenoj konturi donje vilice s formiranim jow lineom i marionetnim naborima ispod kutova usana te opuštenosti podbratka i vrata. Do ovakvog stanja dolazi obično između 50. i 60. godine života.

Koliko dugo traju rezultati faceliftinga i što utječe na dugovječnost postignutog efekta?

Rezultati face liftinga traju 5-7 godina nakon zahvata. Naime, operirani pacijenti i kasnije će izgledati bolje nego što bi da nisu operirani, ali u tom periodu spuštanje lica uslijed gravitacije, pada hormonske aktivnosti, daljnjeg gubitka elasticiteta i tonusa kože dovedu lice i vrat u stanje da opet postoji neki višak kože i opuštenost. Naravno, facelifting se može ponoviti, ali ovisno o nalazu, mogu se u toj životnoj dobi upotrijebiti i neke manje invazivne metode, kao što su APTOS lift, lasersko zatezanje kože itd.

Kako se izvodi operacija i kako izgleda te koliko traje oporavak?

Operaciju radim u lokalno potenciranoj tumescentnoj anesteziji uz obaveznu prisutnost anesteziologa, što znači da je pacijent budan i ne osjeća nikakve bolove, a prema potrebi može zatražiti od anesteziologa lijekove da malo i spava ako želi. Ovo je poštedna anestezija za pacijenta s manjim rizicima, a komforna za operatera. Zahvat otprilike traje oko tri sata, a nekad i malo dulje. Obavezno dreniramo obje strane lica malim bočicama u kojima je vakuum kroz barem 12 sati iza zahvata. Na ovaj način ubrzavamo oporavak. Nakon vađenja drenova, pere se kosa, postavlja specijalni steznik koji preporučujemo prvih tjedan dana nositi što češće, a kasnije spavati noseći ga još tri tjedna. Rane šivamo najkvalitetnijim koncima koje nije potrebno vaditi, već se sami razgrade. Desetak dana nakon zahvata moguće je imati modrice i oteklinu.

Postoje li određeni rizici kad je riječ o ovoj estetskoj operaciji?

S obzirom na godine u kojima dolazi do potrebe za facelifting operacijom, ponekad su to pacijenti s kroničnim bolestima, nekom stalnom terapijom itd. Upravo je u tome prednost mog stava da se operacija izvodi u lokalnoj anesteziji uz anesteziologa, te uvijek prije zahvata radimo procjenu zdravstvenog stanja, laboratorijske nalaze, EKG i još neke individualne nalaze ako je to potrebno. Na ovaj način sve komplikacije svodimo na minimum.

Postoje li različite tehnike faceliftinga i kako određujete koja je najprikladnija za pacijenta?

Ponukan iskustvom, izbjegavam i odbijam raditi neke inačice poluliftinga kao Mini lift i S-lift, već radim samo duboki facelifting, koji daje najbolje rezultate. Za te inačice faceliftinga postoje danas puno bolje zamjene, odnosno zahvati koji su znatno manje invazivni. One koji još nemaju pravu indikaciju za duboki facelifting odgodim, ili primijenim neku drugu manje invazivnu tehniku pomlađivanja lica i vrata. Bez klasičnog pregleda, uvida u opći i lokalni status pacijenta te razgovora s pacijentom da čujem i pacijentova očekivanja, ne radim operaciju. Prvo krećem s konzultacijom, koju nikad ne naplaćujem, a dalje prema nalazu i željama pacijenta ponudim rješenje za koje smatram da je optimalno te strogo njegujem individualni pristup.

operacija zatezanja lica

Koji su najnoviji trendovi i inovacije kad je riječ o ovoj metodi pomlađivanja, ali i estetskoj kirurgiji općenito?

Redovito sudjelujem na svjetskim kongresima te držim predavanja na ovu temu. Također sam i edukator za laserske estetske zahvate od strane LAHA-e (Laser and Health Academy). Osobno sam osmislio i razvio lasersku metodu zatezanja donjeg dijela lica i vrata te laserskog uklanjanja viška masnog tkiva u zoni podbratka, koju sam prvi put predstavio na kongresu u Parizu 2012. godine. Metoda se pokazala odličnom tako da nas, Polikliniku Maletić, redovito posjećuju kirurzi iz cijeloga svijeta da bi vidjeli kako radim ovaj zahvat. Estetski kirurzi ovaj zahvat sve više primjenjuju diljem svijeta, a zadovoljni pacijenti preporučuju ga dalje.

Ova metoda preporučuje se svakoj osobi koja ima vidljivu nakupinu masnog tkiva u području podbratka i kod koje je koža u donjoj trećini lica i vrata primjetno opuštena, no ne toliko da je potrebno napraviti facelifting. Ova metoda također se preporučuje pacijentima koji se ne žele odlučiti na velik zahvat. Na mnogim mjestima vidim da upravo ovu metodu spominju kao nešto novo, a ja ju radim već više od 12 godina.

Kakav daljnji razvoj metoda pomlađivanja lica predviđate, kako će se razvijati ova grana u narednim godinama?

Kod pomlađivanja lica i vrata uvijek moramo misliti na dvije stvari – jedno je pomlađivanje teksture kože, a drugo uklanjanje opuštenosti lica i vrata te uklanjanje viška kože. Kod pomlađivanja teksture kože umanjujemo bore, djelujemo na površinsku napetost kože itd. Ove promjene dijelom se sprječavaju u nastajanju – ili ublažuju kad su već nastale kozmetičkim pripravcima, kemijskim pilinzima, punilima, botulinum toxinom, a danas sve više laserom – frakcionirana abrazija za brži oporavak 1-2 dana te lasersko zatezanje kože. Druga promjena lica i vrata – njihova opuštenost i višak kože rješava se faceliftingom. Kombinacija navedenih metoda daje čudesne rezultate. Transplantacija masnog tkiva idealno je rješenje za prirodno popunjavanje bora ili povećanje volumena određenih zona na licu, a ujedno pridonosi i poboljšanju same kože koja je iznad zone u koju se masno tkivo ubrizgava. Kod pacijenata koji još nemaju indikaciju za facelifting možemo raditi APTOS lift specijalnim koncima.

Unazad petnaestak godina, broj facelifting operacija bio je u padu jer su pacijenti suviše povjerovali u punila s trajanjem od šest mjeseci i neinvazivne zahvate, ali već nakon šest mjeseci vidi se da je to kratkotrajno, nije prirodno i ne može dugoročno zamijeniti invazivnije zahvate.

Estetika se bazira na samo tri pravila: ono što je palo treba podići; ako negdje nedostaje – treba dopuniti; ako nečega ima previše. onda višak treba odstraniti. Upravo se posljednjih godina svugdje u svijetu ponovno vraća trend da pacijenti sve više žele pomlađivanje s faceliftingom, a isto i sâm primjećujem kod nas u poliklinici. Također, umjesto odluke za ubrizgavanjem gotovih punila, pacijenti se sve češće odlučuju za transplantaciju vlastitog masnog tkiva u lice. Danas možda najveći razvoj vidimo u laserima, koji su sve moćniji.

Kakav je generalno Vaš stav o pomlađivanju lica?

Na kožu i lice kao nešto najvidljivije treba početi misliti u 20-ima, paziti da se izlaganje suncu minimizira, da se upotrebljavaju zaštitni faktori, da se koža prema tipu njeguje pripravcima. Krajem 20-ih pa nadalje da se počne u čelo u proljeće kad se najviše mrštimo zbog više sunčanih dana stavljati botulinum toxin, da se jednom godišnje ide na lasersko pomlađivanje lica, da se ponekad stavi punilo prema indikaciji ili da se transplantira vlastito masno tkivo u lice (lipofiling), a kad opuštenost incipijentno bude vidljiva, da se učini zatezanje lica nitima kao što su APTOS niti. U slučaju vraćanja opuštenosti uz stvaranje viška kože, dolazi se do indikacije za klasičnu operaciju faceliftinga.

Polikliniku Maletić možete pronaći na sljedećim adresama:

Poliklinika u Daruvaru
Trg Kralja Tomislava 2/1
Telefon: 00385 43 335 330
Mob: 00385 99 6708 749

Poliklinika u Zagrebu
Medveščak 23/1
Telefon: 00385 1 / 7079 525
Mob: 00385 91 6199 466

E-mail: [email protected]
www.maletic.eu

Foto: fizkes, brizmaker/iStock via Getty Images Plus