Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Iako ga često koristimo, zaboravljamo da je češnjak (allium sativum) ne samo savršena začinska biljka, već i prava riznica zdravlja. Godinama se koristi u različitim kulturama kao najdjelotvorniji prirodni lijek za najrazličitije bolesti. Iako mu je pradomovina srednja Azija, vrlo dobro su ga cijenili i poznavali stari Indusi, Grci i Rimljani.
U našoj tradicionalnoj medicini, češnjak zauzima posebno mjesto, njegov značaj potvrdila je i medicina sredinom prošlog stoljeća. Sadrži više od 200 biološki aktivnih tvari, smještenih najviše u njegovoj lukovici. Najviše ima eteričnih ulja, vitamina A, B1, B2 i C, od minerala kalija, željeza, sumpora, joda, kalcija, fosfora, selena, kao i amino-kiseline, enzime, polioze poput inzulina, adenozin i alicin. Svi sastojci su u koncentriranom obliku, tako da je ljekovit i u minimalnim količinama.
Znanstveno je dokazano da adenozin iz ove biljke sprječava stvaranje krvnih ugrušaka, dok organske komponente koje sadrže sumpor, smanjuju kolesterol i preventivno sprječavaju razvoj malignih bolesti. Potvrđeno je i njegovo vazodilatatorni djelovanje, širi krvne žile, osobito periferne, ali i glavne, očiju i nogu. Ovo je značajno za pojedine vrste glavobolja, bolne grčeve u potkoljenicama koji se javljaju kod starijih ljudi čak i nakon kraćih šetnji.
Izvor: Novosti