Proteinski gingerbread smoothie kao doručak koji će vam dati snagu i razveseliti vas od jutra
Brzinsko čišćenje doma i kićenje drvca, odlazak na ručak "kod njegovih", pripremanje kolača za goste i kasnonoćna druženja s prijateljima - blagdan...
Kokice su obavezne uz filmske večeri, na rođendanima, zabavama, ali i obiteljskim druženjima. Ali kad se trebate zaustaviti?
Odgovor na ovo veliko pitanje ovisi o tome na kojem ulju su pripremljene kokice, eventualnim dodacima, ali i o samom kukuruzu. Kukuruz (čak i u ovoj formi) je cjelovita žitarica, a one su važan izvor vitamina, minerala, vlakana i antioksidansa važnih za probavu.
Istraživanja pokazuju da je unos cjelovitih žitarica vezan za dulji život, manje upala i manji rizik od srčanih bolesti, moždanog udara, raka, dijabetesa i pretilosti. Tri dnevne porcije cjelovitih žitarica čak su povezane s nižim indeksom tjelesne mase i manjim naslagama na trbuhu, kako piše Cookinglight.com.
Kad birate marku kokica, pripazite na ulje koje je navedeno u sastojcima. Najbolja ulja su ona koja sadrže mononezasićene masnoće, posebno je dobro ulje avokada i ekstra djevičansko maslinovo ulje.
Ulja koja sadrže više omega-6 masnih kiselina poput kukuruznog, sojinog i suncokretovog ulja potiču upalu. Najbolje je raditi kokice kod kuće i onda koristiti zdrava ulja.
Također, razmislite o dodacima u kokicama. U pakiranim kokicama začini mogu biti jednostavni poput morske soli i crnog papra. Ili mogu uključivati uobičajene mliječne sastojke, poput maslaca i sira. Neke kokice imaju dodan šećer ili zaslađivače. Domaćim kokicama možete dodati različite začine poput kurkume, talijanskih začina, ali tako možete pripaziti na količinu soli.
Kokice mogu biti zdrava grickalica ako pazite na ulje i dodatke. I budite svjesni veličine porcija. Veličina porcije trebala bi biti do tri do tri i pol šalice, ali lako je u sebe staviti punu vrećicu kokica. Uz to dodatna sol može potaknuti zadržavanje vode u organizmu, ali i nadutost.
Foto: Valeri Randalainen / Unsplash