Ovo su najčitanije knjige na svijetu u 2024. godini
Godina 2024. donijela je bogatu književnu ponudu, s brojnim naslovima koji su osvojili čitatelje diljem svijeta. Od dirljivih ljubavnih priča, prek...
Prvijenac autorice Christine Mangan “Tangerka” svjetski je bestseler koji je privukao veliku pozornost. Knjižare Waterstonesa (najveći i prestižni britanski knjižarski lanac) posvetile su posebnu pozornost ovoj knjizi, tematski prilagođavajući svoje izloge i proglasivši je knjigom veljače 2019.
“Tangerka” je priča o dvjema ženama, bivšim cimericama iz studentskih dana, čija je zajednička prošlost isplivala i stvorila kaos u njihovim životima. Alice i Lucy ponovno se susreću 1956. godine u marokanskom gradu Tangeru.
Alice Shipley u tinejdžerskim danima izgubila je roditelje u požaru obiteljske kuće. Ta ju je nesreća pretvorila u emotivno ranjivu osobu. Nakon studija u SAD-u, vraća se u Britaniju i sumnjivom brzinom zaručuje se te udaje za Johna, koji radi tajne poslove za britansku vladu.
Njezina nekoć nerazdvojna prijateljica nenajavljeno se pojavljuje u Aliceinu marokanskom domu. No Lucyn posjet nije usputan ni kratkoročan: Lucy ima plan za Alice i spremna je provesti ga do kraja.
Brojni su autori i djela koja su inspirirala nastanak “Tangerke”, od sestara Brontë, Patricije Highsmith do prevladavajućeg utjecaja Daphne du Maurier i njezina remek-djela Rebecca. “Tangerka” je ispričana iz perspektiva dviju prijateljica, Alice i Lucy. Obje se čine poprilično nepouzdanima u pripovijedanju. Kod Alice prevladava nesigurnost, a Lucy izbjegava suočiti se sa stvarnošću. Doda li se tome i fokus romana na toksično prijateljstvo između dviju žena, što je teritorij poznate autorice Elene Ferrante, priča postaje još uzbudljivija.
Također, posebna atmosfera stvorena je zbog velike pozornosti koju autorica usmjerava na mjesto radnje. Pozadina slike, pozornica predstave Tanger, u tom povijesnom razdoblju na rubu neovisnosti i u fazi transformacije krhki je most koji spaja Zapad i Istok. Grad predstavlja nešto živo što privlači i odbija istom snagom te mijenja stanje uma.
Mangan u svojem romanu žonglira između dviju protagonistica i njihovih viđenja događaja iz prošlosti koji su ih obilježili. Dok se Lucy idilično prisjeća studentskih dana na Benningtonu, u Alice ta sjećanja bude nelagodu s obzirom na bizarno ponašanje njezine prijateljice nakon što je počela izlaziti s nekim dečkom.
Lucy odmah primjećuje prirodu odnosa koji postoji između Alice i njezina supruga. John uživa u Tangeru, dok Alice gotovo ne napušta njihov stan zbog nesnosnih afričkih vrućina, gužvi u gradu, ali zapravo zbog napadaja panike i nekontroliranog straha. Lucy se vrlo brzo prepušta šarmu egzotičnoga grada, uživajući u razgledavanju, ispijanju čaja i druženjima u lokalnoj knjižari, gdje upoznaje Youssefa, sumnjivog lokalca koji se pokazuje kao dragocjen izvor informacija. Lucy se nada od njega dobiti oružje koje će joj pomoći ostvariti svoj cilj. Ova izvanredna, napeta priča i njezino egzotično mjesto radnje potaknuli su i Georgea Clooneya na to da licitira za filmska prava, a jedna od uloga pripala bi Scarlett Johansson.
Mangan je odlučna u namjeri prikazati život uzbudljivim, fokusirajući se na žudnju prema Tangeru. Možda ne toliko prema samome gradu koliko prema potrazi za pustolovinama i ljubavlju.