Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Uloga štitne žlezde u organizmu je lučenje hormona od kojih zavisi funkcionisanje mnogobrojnih organa u ljudskom telu. Svaki poremećaj u lučenju hormona tiroidne žlezde može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Pomenuti hormoni utiču na telesnu temperaturu, funkcionisanje kardiovaskularnog sistema, utiču na nervni sistem, telesnu težinu, kao i izgled kože i kose. Žene su mnogo češće pogođene problemima koje mogu izazvati poremećaji u radu štitne žlezde od muškaraca. Dva najčešća poremećaja su usporen i ubrzan rad štitne žlezde, odnosno hipotireoza i hipertireoza. Na našem sajtu smo pisali o prirodnom lečenju oba problema i možete ih videti klikom na prethodne reči. U nastavku teksta prenosimo vam test Američkog endikrinologa Dr Barnes-a koji je pre pola veka otkrio povezanost između jutarnje telesne temperature i rada štitne žlezde. Test je vrlo jednostavan i pomoći će vam da otkrijete početne znakove oboljenja štitne žlezde.
Sve što je potrebno za test za štitnu žlezdu je običan živin toplomer koji ima skoro svako domaćinstvo!
Test se radi kada niste bolesni ili prehlađeni kako bi bio precizan i pouzdan. Takođe se ne radi kada imate menstruaciju.
Evo kako se ovaj test sprovodi u par jednostavnih koraka koje morate ispratiti.
1. Pre nego što legnete na spavanje uzmite toplomer i otresite ga da bude manje od 35 stepeni.
2. Ostavite toplomer pored kreveta ili na dohvat ruke jer će vam ujutru biti potreban odmah nakon buđenja.
3. Zatim, ujutru kada se probudite, odmah stavite prethodno pripremljen toplomer ispod pazuha i držite ga do deset minuta.
4. Kada prođe pomenutih deset minuta izvadite toplomer i zapišite vašu temperaturu na papir ili svesku i sačuvajte ih jer će vam trebati još par puta.
Rezultati testiranja
5. Normalno je da imate temperaturu u rasponu od 36 sa 5 do 36 sa 8.
6. Ukoliko se na toplomeru prikaže temperatura manja od 36 sa 5 onda verovatno imate usporen rad štitne žlezde, smanjenu funkciju odnosno hipotireozu koja se manifestuje manjkom snage i energije, umaranje, depresija, česte infekcije, glavobolja, gubitak kose i smanjena memorija.
7. Temperatura veća od 36.8 pokazuje da verovatno imate ubrzan rad štitne žlezde ili neko infektivno žarište. Ubrzan rad ili hipertireozu karakteriše gubitak na kilaži, nervoza, nepravilan rad srca, osećaj vrućine i valova…
Napomena: Test treba raditi uzastopno 3 dana kako bi bio što tačniji i pouzdaniji. Ukoliko imate temperaturu koja ukazuje na neki od poremećaja javite se lekaru kako bi vam uspostavio tačnu dijagnozu i uklonio sumnje.
IZVOR: torteikolacici.com