Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Tikvice (lat. Cucurbita pepo) su jedna od najpopularnijih namirnica za pripremu hrane tijekom ljetnih mjeseci. Ima ih puno vrsta, boja i oblika, a kod nas se najčešće koriste male, tamnozelene slične velikim krastavcima. Iako botanički spadaju u voće, tikvice pripadaju vrsti cucurbitaceae u koju pripadaju dinje i krastavci, a u kuhinji ih tretiraju kao i sve ostalo povrće.
Tikvice potiču najvjerojatnije iz Amerike, a čovječanstvo ih jede već više od 10.000 godina. Osjetljive su na niske temperature i biljka strada već od slabog mraza. Smatra se da je današnja vrsta tijekom godina razvijena u Italiji. Tikvice imaju malo kalorija, a puno nutrijenata. Odlična su namirnica za mršavljenje jer ispunjava želudac i time daje sitost. Izvrstan su izvor vitamina B i C, mangana i kalija, dok su žute tikvice bogate i beta karotenom. Većina tih vrijednih tvari nalazi se u kori pa je nemojte guliti s mladih plodova. Svakodnevna konzumacija tikvica hrani organizam dijetalnim vlaknima, koja potiču probavu.
Zahvaljujući tome smanjuju rizik od arteroskleroze, srčanog i moždanog udara. Istraživanja pokazuju da fitonutrijenti iz tikvica pomažu u smanjenju simptoma povećane prostate. Energetska vrijednost u 100 g tikvica s korom je 16 kcal/100 g.
Za mekanu kožu
Zbog visokog udjela mangana tikvica povoljno djeluje na sve funkcije tijela. Pospješuje metabolizam proteina i ugljikohidrata, potiče libido i ubrzava sintezu masnih kiselina i kolesterola.
Mangan je ključan i za proizvodnju prolina, aminokiseline koja dopušta formiranje kolagena, čineći kožu zdravijom i zacjeljivanje rana bržim.
Zato, ako imate suhu kožu, stavite na lice ploške tikvice, ostavite 20 minuta i isperite. Koža će vam biti mekana i svježa.
Dio mediteranske kuhinje
Tikvice su sastavni dio mediteranske kuhinje. Imaju manje vode od krastavca, ali puno više sadrže vitamina, minerala i elemenata u tragovima. Posebno je visok udio vitamina C, kalija, kalcija, fosfora i selena. Za jelo se koristi plod, ali i cvijet koji se poha (u francuskoj i talijanskoj kuhinji) i poslužuje kao delikatesa. Krupnije vrste su bogate sjemenkama iz kojih se cijedi vrlo kvalitetno ulje. S tikvicama treba pažljivo rukovati jer i najmanje oštećenje može prouzrokovati kvarenja.
Izvor: Nezavisne novine