Ovo su najvažniji dodaci prehrani tijekom zime
Iako smo se odvikli od one prave klasične zime kada smo mogli dobro prepoznati koje je godišnje doba, savjeti za brigu o zdravlju, posebice o prehr...
Prema savjetima stručnjaka
Oslobađanje od tjeskobe za vrijeme menstruacije može biti izazovno, ali postoje različite strategije koje mogu pomoći u smanjenju simptoma.
Jer da, kao da nije dovoljno da vas ulovi žešći PMS, grčevi, umor i promjene raspoloženja – sad je tu i anksioznost tijekom mjesečnice, nažalost, pogađa sve više žena. I ne samo to, čak je teže nositi se s time nego samim PMS-om, kako kažu stručnjakinje dr. Prudence Hall i dr. Sherry Ross.
Ako ste primijetili skok tjeskobe prije ili tijekom mjesečnice, to vjerojatno nije samo nesretna slučajnost.
Sasvim suprotno – to je nešto što je itekako realno i što se događa.
“Zbog razlika u kemiji mozga i utjecaja hormona poput estrogena i progesterona, kod žena je veća vjerojatnost za pojavu anksioznih poremećaja, pa čak i napadaja panike negoli kod muškaraca. A one definitivno mogu biti izraženije neposredno prije i tijekom menstruacije, kako objašnjava dr. Hall.
Hormoni kontroliraju i reguliraju vaše tijelo, kao i vaše mentalno zdravlje. Hall kaže da zbog hormonalnih fluktuacija, PMS (predmenstrualni sindrom) prekida i remeti tu ravnotežu te izaziva simptome poput povećane tjeskobe.
I to se nastavlja i dalje kroz samo vrijeme menstruacije.
Menstruacija donosi promjene u razini hormona poput estrogena i progesterona, koji mogu utjecati na kemiju mozga i raspoloženje. Tijekom ovulacije razina estrogena raste, a nakon toga opada, što može izazvati simptome poput tjeskobe, razdražljivosti ili čak depresije.
Ove su promjene prirodne, ali mogu izazvati nelagodu. I nije lako nositi se s njima uz sto drugih misli i stanja koje imate u glavi i životu.
Tijekom PMS-a, ti simptomi mogu uključivati i različite promjene raspoloženja, anksioznost, depresije, bijes, napadaje plača, osjećaj bezvrijednosti.
Ako ste iskusili jedan ili više ovih simptoma tjedan do dva prije menstruacije, vrlo je vjerojatno da su ti osjećaji uzrokovani PMS-om. Međutim, ako se ovi simptomi nastave ili postanu preteški i ne možete ih samostalno riješiti, najbolje je potražiti stručnu pomoć.
Dr. Hall i dr. Ross imaju nekoliko preporuka kako se osjećati bolje kad se vaša tjeskoba aktivira. Dva holistička pristupa jesu preispitivanje vaše prehrane i načina života.
Uravnotežena prehrana, bogata nutrijentima i vitaminima, može značajno utjecati na raspoloženje i energiju, dok eliminacija prerađene hrane, šećera i kofeina može smanjiti simptome tjeskobe.
Uz to, usvajanje zdravih životnih navika, kao što su redovita tjelesna aktivnost, dovoljna količina sna i tehnike opuštanja su izrazito ključne i postale su obavezni must-have za funkcioniranje općenito, a posebice kad je u pitanju ovakvo stanje.
Tehnike disanja, meditacija i joge mogu smanjiti stres i poboljšati emocionalnu stabilnost. Zato pronađite vremena za odvojiti nekoliko minuta dnevno za meditaciju ili stavite fokus na disanje.
Tjelesna aktivnost oslobađa endorfine koji poboljšavaju raspoloženje. Lagane vježbe poput hodanja ili joge posebno su korisne tijekom menstruacije.
Uravnotežena prehrana bogata vitaminima i mineralima pozitivno utječe na emocionalno stanje. Povećajte unos voća, povrća i omega-3 masnih kiselina, a izbjegavajte prekomjerni unos kofeina i šećera.
Kvalitetan san ključan je za mentalno zdravlje, a posebice osigurajte da tijekom menstruacije budete naspavani.
Naučite da je u redu reći “ne” dodatnim obvezama i tražiti više vremena za sebe.
Masaža, aromaterapija ili topla kupka mogu smanjiti napetost i potaknuti opuštanje.
Ako tjeskoba postane preintenzivna, razmislite o savjetovanju s terapeutom ili stručnjakom.
Foto: Pexels, Olezzo iStock/Getty Images Plus via Getty Images