Tomislav Karamatić je instruktor meditacije i učenik Deepaka Chopre, a s nama je podijelio svoja znanja

by | 16 srpnja, 2024

Tomislav Karamatić certificirani je instruktor meditacije od strane Chopra Centra i vodi tečajeve meditacije, a nas je zanimalo više o tome kako je tekao njegov put.

Nakon što je dugih i velikih 25 godina proveo na liderskim i korporativnim pozicijama, meditacija je, kako kaže, pronašla njega. Tada je i otkrio pravu svrhu i promijenio svoj život. Za većinu znanja, autentičnost i redovitost u pristupu najzaslužniji je dr. med. Deepak Chopra, jedan od najprodavanijih autora današnjice i jedan od začetnika integrativne medicine i osobne transformacije uz čije je vodstvo i završio za učitelja Meditacije iskonskog zvuka.

“Meditacija je promijenila moj život ili, bolje rečeno, pomogla da pronađem svoju istinsku prirodu, svoj pravi Ja koji je bio skriven ispod svih tih slojeva društvenih obrazaca i identiteta za koje se naš um veže”, otkriva nam na početku Tomislav.

Imali smo priliku razgovarati s Tomislavom pa pročitajte u nastavku što nam je otkrio o svom putu, zašto i kako je početi meditirati, a ispričao nam je ponešto i o svom novom ljetnom online tečaju meditacije.

Tomislav Karamatić: meditacija i unutarnji mir

Možete li nam reći nešto više o svom putovanju od korporativnog svijeta do certificiranog učitelja meditacije?

Dvadeset pet godina proveo sam na liderskim, menadžerskim pozicijama u nekoliko tvrtki i bilo je to zanimljivo iskustvo u kojem sam puno putovao, radio i stvarao za poznate brendove. No često sam osjećao da me taj vanjski uspjeh ne ispunjava u potpunosti, a u konačnici sam već bio i dosta zasićen svime. Također, moja prva uloga u životu je ipak biti najbolji tata svom sinu i tu nisam više htio propuštati trenutke s njim. Meditacije je postojala u mom životu već duže vrijeme ali više kao paket prve pomoći kojoj sam pristupao kad sam osjetio da je stres prevelik.

Htio sam naučiti više o meditaciji (tada misleći da je to samo za mene) i prije devet godina završio sam za certificiranog učitelja Chopra centra. Sad se često vraćam u taj korporativni svijet upravo pomažući u unošenju te svjesnosti i duhovnog vodstva u radno okruženje. Pomaže i činjenica da su vodeće svjetske tvrtke po prihodima uvele meditaciju na radno mjesto. Nažalost, mi tu dosta kasnimo, ali OK.

Što Vas je najviše impresioniralo u učenjima Deepaka Chopre, ispričajte nam ukratko kako je izgledao cijeli taj proces?

Dr. Deepaka Chopru počeo sam pratiti već krajem 90-ih, a u tom periodu imao sam i prilike posjetiti njegov centar u Kaliforniji te se povezati više s njegovim učenjima. Deepak je inovator, doktor i znanstvenik, pionir integralne medicine i jedan od prvih koji je meditaciju pokušao približiti zapadnom umu i demistificirati je (časopis “Time” proglasio ga je jednim od Top 100 heroja našeg doba)… Znanja i iskustva koja je prenosio bila su ukorijenjena u drevnim mudrostima (vedsko podrijetlo u ovom slučaju), ali je razvio i vrlo pragmatične vještine vježbanja koje su vrlo dobro istražene kroz brojna znanstvena istraživanja – upravo taj spoj duhovnosti i znanosti me privukao.

Kako se tehnologija (internet) razvijala, tako sam bio sve više u kontaktu s divnim ljudima iz Chopra zajednice. Zajedno smo meditirali i podučavali jedni druge i onda su me pozvali da dođem, upoznam se s Deepakom i završim službeno za učitelja.

Koja iskustva posebno pamtite iz tog razdoblja života, kako ste se Vi prije svega tada mijenjali, koje promjene ste uočili na sebi?

U toj fazi (koja je trajala sve dok nisam izašao iz realnog sektora), meditaciju i njezine benefite najviše sam osjećao u svojoj fizičkoj stvarnosti; mogao sam bolje upravljati stresom, bio sam fokusiraniji, smireniji, osjećao sam se zdravije, odnosi su bili bolji..

Koje tehnike i pristupi su Vam najviše pomogli tijekom vašeg učenja meditacije, ali i sada?

Meditacija je alat, instrument te postoje razne tehnike i podrijetla. Meditacija koju mi provodimo bazirane su na mantrama i okvirima vedskih učenja, ali uključuju i elemente iz nekih drugih tradicija.

Upravo je tehnika s mantrom snažno ubrzala proces smirivanja unutarnjeg dijaloga (buke), također fleksibilnost i ne držanje za čvrsta pravila pomogla su da promjena dođe s lakoćom. Meditacija nije intelektualni proces pa čak ni samo određeno djelovanje, ona je više proces bivanja (u sadašnjem trenutku).

Koje promjene ste primijetili u svom životu i ponašanju otkako prakticirate meditaciju?

Već sam naveo poboljšane fizičke aspekte uključujući i zdravlje  ali stvarni benefit postala je transformacija nevezivanja za svoj um ili misli, za svoj društveni ili konceptualni identitet. Počneš vidjeti stvari onakvima kakve jesu, a ne kako ih tvoj ego želi vidjeti, osjećaš istinsku lakoću svog bića i prirodno si radostan bez traženja te sreće izvan sebe.

Studije pokazuju da 90 % sreće ne ovisi o vanjskim okolnostima, već o načinu na koji naš mozak obrađuje ono što se događa u našem životu u bilo kojem trenutku. Meditacija mijenja kako razmišljaš, a ne što razmišljaš.

A ako idemo od otpočetka, što vas je uopće inspiriralo da se počnete baviti meditacijom? Kada ste je prvi put počeli prakticirati i vidjeli koje benefite donosi?

Mislim da je meditacija više našla mene jer nema slučajnosti u životu. Moj prvi susret bio je na treningu Aikida, kao tinejdžera, ali tada su to uglavnom bile tehnike disanja za smirivanje. Naveo sam da je prvi razlog zašto svi mi krenemo meditirati uglavnom zbog stresa s kojim smo svi suočeni u današnjem svijetu. Puno više benefita počeo sam osjećati kad sam prestao razmišljati o njoj, prestao očekivati nešto od nje i kad sam je počeo prakticirati dva puta dnevno (jutro i predvečer). Iako, tu moram dodati da je samo sjedanje u meditaciji 50 % moje meditacije. Nastojim tijekom dana imati dosta malih, svjesnih trenutaka.

Koji su Vaši savjeti za nekoga tko želi započeti s meditacijom, ali ne zna odakle krenuti?

Meditaciju, kao i plivanje, primjerice, ne možemo učiti samo iz knjiga ili videa, treba nam učitelj koji će biti tu za nas svaki put kad imamo neke nedoumice ili pitanja. Oni koji tek kreću na to putovanje prije svega trebaju maknuti sve predrasude koje imaju ili su čuli, trebaju demistificirati tu ulogu meditacije i biti otvorenog uma i srca.

Ne meditiramo zato da bismo doživjeli neka blještava iskustva, već vježbamo prijenos našeg odnosa prema realnosti. Meditacija je najstariji alat na svijetu i sačuvala se do današnjih dana jer djeluje! Na ovaj ili onaj način mi svi već meditiramo; vizualizacija, koncentracija, kontemplacija pa i molitva su određeni oblici meditacije.

Što za Vas znači “biti promjena koju želimo vidjeti” i kako to primjenjujete u svom životu? Imate li neki savjet kako to postići?

Jedino na što uistinu možemo utjecati jest naš pogled na svijet, mijenjajući ga mijenja se i svijet koji doživljavamo. Mislim da je najveći problem današnjice što smo se poistovjetili s našim mislima i s tom svojom slikom o sebi (ego). Svakodnevno smo bombardirani sa 60-80 000 misli koje manje više ponavljamo iz dana u dan i postali smo robovi tih svojih obrazaca. Upravo taj naš narativ koji imamo uzrok je većine problema koje imamo. U meditaciji mi širimo svoju svijest, u njoj se događaju sva iskustva prije nego što naš mozak to počne obrađivati davajući im postojeće etikete i predrasude.

Drugim riječima, pristupamo onom prostoru između misli, tišini koja predstoji svakoj misli (inače bi sve bila jedna misao u danu) i to nam daje dovoljno prostora da osvijestimo svoje ponavljajuće obrasce, da ih mijenjamo, da imamo odgovore umjesto samo reakcije bazirane na našim uvjerenjima.

Zato se zovemo ljudska bića; ljudski dio je taj koji će uglavnom patiti baš zato što živimo kroz taj um, dok je onaj dio bića dimenzija u kojoj ćemo pronaći svoje stvarno “ja”, koje je neograničeno.

Kako održavati motivaciju i disciplinu u praksi meditacije, posebno za početnike? Vjerujem da ima puno osoba koje to žele, ali nisu dovoljno ustrajne.

Meditacija kao praksa zapravo je jednostavna, ali, opet, za naš mozak ta tišina je nepoznati teritorij, a kako je on tu da nas zaštiti, pružat će otpor tom odlasku u nepoznato i stalno pronalaziti nove načine da nas vrati na poznate, zadane načine rada. Prirodni instinkt je da od svake boli ili nerazumijevanja okrećemo glavu ili bježimo, zato je potrebno biti hrabar i malo patiti. Um je uglavnom zabrinut za budućnost ili nosi neki teret prošlosti i rijetko je u sadašnjem trenutku a sadašnji trenutak je uvijek jedino što imamo i jedini moment kad nešto možemo mijenjati. To je jedna od prednosti meditacije – bivanje u sadašnjem trenutku.

U početku svaka promjena iziskuje trud dok ne postane navika. Treba stvoriti vrijeme (poslovnim kolegama uvijek kažem da je to najvažniji sastanak u danu), obvezati se i predati znajući da je sve što radimo savršeno prirodno. Na fizičkoj razini benefiti meditacije vidljivi su već od prve meditacije (snižen krvni tlak, smanjeni hormoni stresa kortizol i adrenalin, snižen kolesterol, poboljšana imunološka funkcija itd.) i to je jako stimulirajuće za daljnji rad na sebi.

Znači prvi korak je spoznaja da sam ja odgovoran za svoju mentalnu dobrobit, a drugi samodisciplina, ali s vremenom to doista postaje lakoća bivanja.

Znamo da ih ima jer svatko uči, ali koje su najčešće pogreške koje početnici rade u meditaciji i kako ih izbjeći?

Najveća pogreška u početku su upravo zablude i predrasude da je meditacija teška, da je ona bijeg, da je vezana uz neku drugu religiju, da nemamo vremena, da mi to ne možemo… Primjećujem u našem društvu i taj problem što se općenito duhovnost veže odmah uz religiju te vjerujemo da je stvarnost samo ono što doživljavamo kroz svoja osjetila.

Danas svakodnevno izlaze nova istraživanja koja potvrđuju pozitivan učinak meditacije na našu fiziologiju uma-duha-tijela i zaista nema prirodnijeg načina za pristupiti sebi. Dakle, važno je znati što radimo, kako to radimo i da je sve što radimo u redu. Ne treba analizirati, prosuđivati ili se nešto posebno truditi. Druga stvar u kojoj meditanti griješe jest i vezanje za stanja ugode koja meditacija donosi jer onda ih žele personalizirati i posjedovati, a to onda opet može voditi do očekivanja pa razočaranja i sl. Ja kad sjedam u meditaciju, ne očekujem ništa i ne radim ništa.

Prema Vama, kako stvoriti odgovarajuće okruženje za meditaciju kod kuće?

Meditirati možemo svugdje, no pomaže ako imamo određeno mjesto gdje se često vraćamo jer tako i tijelo i um prepoznaju mjesto uz koje se nas veže taj smirujući učinak pa se lakše opustimo. Bitno je da nam je udobno (ja meditiram u fotelji) i da nas nitko neće ometati u tim trenucima. Ne koristim nikakvu glazbu ili mirise jer se tako naš um opet veže uz nešto i očekuje nešto.

Stres, uzročnik mnogih tegoba, nezadovoljstva, bolesti… Zašto je upravo meditacija broj 1 alat za upravljanje stresom?

Stres je najveći zdravstveni problem današnjice i uzročnik 70 % svih bolesti. Stres je kako reagiramo kad naše potrebe ili očekivanja nisu zadovoljeni. Svaka prijetnja našoj sigurnosti, samopoštovanju ili sreći izaziva cijeli niz tjelesnih i emocionalnih reakcija: ubrzava rad srca, povisuje šećer u krvi, izbacuje hormone stresa, smanjuje dotok krvi u probavne organe i dr.

Ovaj odgovor na stres poznat je kao “borba ili bijeg”, dolazi iz (primitivnog) dijela mozga i osmišljen je da osigura naš opstanak. U meditaciji tijelo je u stanju “mirne budnosti (svjesnosti)” i budi se parasimpatički nervni sustav što je protuteža “borba ili bijeg” odgovoru.

Dakle, meditacijom pristupamo našoj unutarnjoj inteligenciji i kao što sam već naveo, više nismo toliko reaktivni, već imamo prostora za odgovor.

Jako nam je zanimljiv Vaš novi online ljetni program – ispričajte nam nešto više o njemu.

Većinu svojih tečajeva radim uživo jer vjerujem da tako učenici mogu najviše dobiti osjećajući i energiju i neverbalnu komunikaciju učitelja. Ipak, tako dopirem do manjeg broja ljudi i neki su me moji učenici nagovorili da moram više raditi online i dozvoliti ljudima da nauče meditaciju iz bilo kojeg kutka svijeta.

Ljeti imamo više vremena, često putujemo i željni smo novih iskustava pa sam tako omogućio svima da ovo ljeto donesu u svoj život najvrjedniji dar – unutarnji mir. Tečajevi su individualni i prilagođeni vremenu koje klijent ima, a na neki način su i manje formalni pa možemo više pričati o svemu što ih zanima. Također su i sa značajnim popustom zbog svega navedenog. Odvijaju se u četiri online sesije u trajanju od po nekih sat i pol, a među najznačajnijim stvarima jest i dobivanje svoje osobne mantre koja se izračunava po mjestu, datumu i satu rođenja. Mantre su inače vibracije, zvukovi prirode, izgovarane na sanskrtu, tako da se naš um ne može uhvatiti za njihovo nominalno značenje već ga ta vibracija odvede u dublje dijelove našeg bića, do samog izvora svijesti.

I za kraj, u jednoj rečenici – što je za Vas meditacija?

Uh, teško je u jednoj rečenici, evo barem tri:

  • Meditacija je putovanje od buke u tišinu.
  • Meditacija je drevni, najstariji alat za ponovno otkrivanje naše prave prirode, naš put do slobode koji dolazi iz lakoće a ne ozbiljnosti, iz fleksibilnosti a ne krute vezanosti za (tuđa) pravila, ali djeluje samo pod jednim pravilom: moramo je prakticirati.
  • Meditacija je sredstvo ponovnog otkrivanja unutarnje inteligencije.

Eto, sve vas pozivam na ovaj proces buđenja jer tako možemo pomoći u ozdravljenju cijelog svijeta.

Pročitajte: Život ne mora biti isključivo rad i disciplina. Evo zašto je važno igrati se

Foto: Privatna arhiva, Instagram