Jedini recepti za variva koji vam neće dosaditi ove zime
Zima je idealno vrijeme za topla, mirisna variva kao savršen obrok. Ipak, valja ih znati i dobro pripremiti da bi bila ukusna.A što kad ponesta...
Trešnje su supermoćno voće prepuno zdravih sastojaka koji pomažu kod kroničnih bolesti, čuvaju zdravlje srca, omogućuju dobar san. Preporučaju se dijabetičarima, pomažu kod kroničnih bolesti, čuvaju zdravlje srca, štite od raka, omogućuju dobar san pa čak čine našu kožu i kosu mladenačkom… Treba li vam još nešto da skoknete do placa?
Svoju crvenu boju trešnje duguju antocijaninu, antioksidansu koji djeluje protuupalno i štiti od slobodnih radikala. U 100 grama svježih trešanja nalazi se 82 mililitra vode, 0,2 grama masti, 1 gram bjelančevina, 16 grama ugljikohidrata, 12 grama šećera i 2,1 grama vlakana te ima samo 57 kalorija, kako piše Dnevni avaz.
Trešnja sadrži sve vitamine i minerale, iako u manjim količinama, kao i celulozu, pektin te organske kiseline. One spadaju među voće s najnižim glikemijskim indeksom, pa su zato odličan izbor za dijabetičare. Šećer koji se nalazi u njima polako se otpušta u krvotok, a konzumacijom trešanja sprječava se nagli pad šećera u krvi, smanjuje se potreba za šećerom, kao i nagle promjene raspoloženja. Slatke crvene bobice sadrže kalij, mineral koji značajno pridonosi zdravlju srca. Osim toga, trešnje su također bogat izvor vlakana, magnezija, vitamina C i vitamina B6 koji su važni za očuvanje zdravlja srca.
Također, istraživanja su potvrdila kako njihovom konzumacijom možete smanjiti vrijednosti LDL, takozvanog “lošeg kolesterola” do 20 posto. Trešnje su izvrstan diuretik, što znači da pospješuju izlučivanje mokraće i tako pomažu srčanim bolesnicima.
Trešnje su prava riznica zdravlja: one djeluju protuupalno te pomažu kod kroničnih bolesti kao što su artritis, giht i sportske ozljede. Samo jedna šalica trešanja smanjit će otečenost i upalu mišića, stoga su odličan izbor za sportaše i osobe koje se bave intenzivnim fizičkim radom.
Stres, neuravnoteženi hormoni i nezdrave navike okidač su za nesanicu i nemiran san, razdražljivost i nagle promjene raspoloženja. Hormon melatonin koji se nalazi u trešnjama pomaže u prevenciji i eliminaciji takvih tegoba: melatonin ima umirujuće djelovanje na naš živčani sustav, ima blago sedativni učinak te vam pomaže da lakše spavate.
Osim što ima blagi sedativni učinak, melatonin prema nekim studijama može biti od koristi i kod opeklina od sunca, sindroma iritabilnog crijeva i epilepsije. Trešnje su bogate antioksidansima, luteinom i beta-karotenom koji nas štite od štetnih slobodnih radikala, potvrđenih uzročnika raka. Brojna su istraživanja potvrdila kako pigment kvercetin koji sadrže trešnje ima snažna antikancerogena svojstva te značajno pridonosi prevenciji raka.
Ako uzmemo u obzir činjenicu da je kvercetin i u medu, jabukama i luku – namirnicama koje se nalaze na samom vrhu ljestvice najzdravijih namirnica, tada opravdano i trešnje možemo smatrati voćem neprocjenjive vrijednosti. Trešnje sadrže vrlo malo kalorija i masnoća: 100 grama trešanja sadrži samo 63 kalorije. Sadrže visoki udio vode i poboljšavaju metabolizam, a zahvaljujući pektinu, pružaju osjećaj sitosti.
Osim toga, novija istraživanja pokazala su da antocijanini iz tamnih trešanja mogu uspješno smanjiti masne naslage na trbuhu.
Odgovarajuća količina vitamina C koji nalazimo u trešnjama pomaže vašem organizmu u stvaranju kolagena, vitalnog proteina za lijepu kožu i kosu. Također, trešnje sadrže vitamin A, još jedan važan vitamin koji doprinosi lijepom i mladenačkom izgledu.
Ovo supervoće smatra se izvrsnim izvorom minerala bora, koji vrlo povoljno utječe na zdravlje i kvalitet kostiju. Tu je i kalcij, čiji nedostatak s vremenom može dovesti do gubitka koštane mase.
Minerali bakar i magnezij prisutni u plodovima trešnje također su od velike važnosti za zdravlje kostiju. Osim toga, magnezij je neophodan za apsorpciju kalcija i njegovu ugradnju u kosti, što ga čini ključnim faktorom u prevenciji osteoporoze i lomova kostiju.
Ako se osjećate kao da ste zaboravni, trešnje vam mogu pomoći da poboljšate funkcioniranje mozga bez obzira na to koliko imate godina. Trešnje su poznate kao “hrana za mozak” jer su bogate moćnim antioksidansom antocijaninom, koji je odličan za mozak.
Konzumiranjem trešanja na prirodan način pomažete tijelu da ima više energije. Većina kalorija u ovome voću dolazi iz prirodnih šećera u njima, koji vam poboljšavaju raspoloženje i podižu razinu energije. Stoga, sljedeći put kad tijekom dana osjetite kako vam pada energija, posegnite za šakom trešanja i odmah ćete se osjećati bolje.
Još jedan dobar razlog zašto biste trebali jesti trešnje je taj što je ovo voće odlično za vid. Trešnje sadrže puno vitamina A, a dio ovog vitamina je beta-karoten koji poboljšava vid i čini vaše oči zdravijim. Trešnje sadrže 20 puta više vitamina A od jagoda i borovnica, pa zašto ih ne biste jeli češće?
Peteljke trešanja nemojte bacati, nego ih skupljajte i osušite u hladu. Čuvajte ih u staklenoj tegli i koristite za čaj. Naime, osim plodova trešnje, u narodnoj se medicini već stoljećima koriste i peteljke. Od njih se pripremaju čajevi koji se koriste za otapanje bubrežnih kamenaca, čišćenje mokraćnih putova, za pojačano izlučivanje mokraće kao i za upalu bubrega i mokraćnih kanala.
Za pripremu čaja operite i sitno nasjeckajte šaku peteljki, a potom ih stavite u litru uzavrele vode i kuhajte oko dvije minute. Ostavite čaj da odstoji 15 minuta, a zatim ga procijedite. Pijte u gutljajima tijekom dana.
Smatra se da je pradomovina trešnje Mala Azija. Zahvaljujući rimskoj vojsci, ovo voće stiglo je u Rim, gdje je potom započeo njegov intenzivan uzgoj. Prema zapisima rimskog pisca Plinija Starijeg, Rimljani su uzgajali osam različitih sorti trešanja (danas poznajemo više od 1.500 sorti). Njezini plodovi postali su omiljeno voće rimskih vojnika koji su vjerovali da ove slatke mesnate bobice podižu energiju i jačaju snagu. Uskoro je glas o ovom ukusnom voću, kao i njegov uzgoj, proširen diljem Europe.
Foto: Gaelle Marcel, Monika Grabkowska / Unsplash