Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
Danas smo svjedoci da mnoge poznate osobe ostaju trudne u svojim 40-ima i da porođaj prođe jednostavno, baš kao kod mladih majki. Međutim, stvari nisu tako ružičaste kao što pretpostavljamo. Ostajanje u drugom stanju nakon 40. ili čak i kasnije je moguće, ali takva trudnoća donosi niz problema. Ovdje su neki od problema povezani s trudnoćom u ovim godinama za koje morate znati.
Niska hormonalna aktivnost
U vašim 40–ima, vaše tijelo se počinje pripremati za menopauzu. Naravno, hormonska aktivnost je niska. Dakle, vaši hormoni trudnoće neće biti veliki.
Fibroidi
Kako starite, vaš reproduktivni sustav počne razvijati probleme poput cista i mioma. Možete ostati u drugom stanju s miomima, ali to čini trudnoću složenijom.
Kronične bolesti
Kada prijeđete 40., tijelo počinje starjeti bržim tempom. Zato vas kronične bolesti poput dijabetesa i visokog krvnog tlaka napadaju u ovoj dobi. Ove bolesti čine vašu trudnoću rizičnom.
Izvanmaternična trudnoća
Izvanmaterična trudnoća često se događa kod starijih žena. Kad začnete u starijoj dobi, vaše šanse za izvanmaterničnom trudnoćom se povećavaju.
Kromosomske anomalije
Određeni kromosomski nedostaci su vrlo česti u kasnim trudnoćama. To dovodi do genetskih poremećaja, kao što je Downov sindrom.
Rizik od raka
Kasna trudnoća povezana je s povećanim rizikom od raka, posebno rakom dojke i jajnika kod žena.
Problemi s posteljicom
Kako starite, svi vaši tjelesni mišići se smanjuju. Isto vrijedi i za maternicu kojoj je potrebno da se rastegne tijekom trudnoće. Nesposobnost rastezanja maternice može dovesti do poremećaja s posteljicom.
Urođene mane
Kasne trudnoće uvijek su povezane s izgledima za prijevremeni porođaj. Prijevremeni porođaj je pak povezan s urođenim manama. Najčešće urođene mane među bebama kod majki preko 40 godina su srčani poremećaji.
Izvor: ljepota.ba