Ovim vježbama možete si u samo tri minute dnevno produljiti život
Svi znamo da su zdrava prehrana i redovito kretanje ključ kvalitetnog i dugog života. Ipak, u užurbanoj svakodnevici često ih pomalo zanemarujemo -...
Predmenstrualni sindrom je za mnoge žene neugodna pojava koja traje između pet i deset dana u mjesecu, a sastoji se od neugodnih simptoma
Obično nas muče nadutost, grčevi, umor, promjene raspoloženja, nervoza, depresija, želja za određenom hranom, osjetljivost dojki, bol u donjem dijelu leđa i trbuha.
Za ublažavanje PMS tegoba, prehrana igra važnu ulogu. Istraživanja su dokazala da žene kojima razina šećera nije pod kontrolom imaju puno više simptoma i problema za vrijeme PMS-a. Potreba koju osjećamo za slatkim namirnicama u ovom razdoblju nije odraz naše slabosti, već fiziološka potreba.
Nakon ovulacije koja počinje otprilike dva tjedna prije menstrualnog ciklusa u krvnim žilama dolazi do pojačane aktivnosti inzulina što dovodi do veće želje za slatkišima. Kako biste taj problem riješili, morate pobijediti želju i eliminirati šećer iz svoje prehrane, čime ćete uravnotežiti razinu inzulina i umanjiti želju za slatkim.
Morate redovito jesti obroke i pobrinuti se da ručak i večera sadrže dovoljno proteina (riba, piletina, soja, puretina itd.). Krom je ključni element ztv. faktora tolerancije glukoze koji izaziva poboljšanje poremećenog metabolizma glukoze, smanjujući želju za slatkim. Iako većinom ljudi ne pati od manjka kroma, mnogo ih je na granici. Oni koji redovito vježbaju, piju velike količine čaja ili kave i oni koji jedu mnogo slatkog, skloniji su nedostatku kroma. To znači da oni koji ne mogu bez slatkog pate od manjka kroma i od smanjene sposobnosti prerađivanja šećera. Mnogim ženama preparati s kromom pomažu tijekom mjesečnice.
I unos masnoća je važan kod PMS-a. Pokazalo se da su masnoće povezane s razinom prostaglandina i estrogena u plazmi. Ako se smanji unos masnoća, snizit će se i razina prostaglandina i estrogena, što će pomoći u ublažavanju simptoma. Postoje i korisne masnoće – maslinovo i laneno ulje pomažu kod produkcije nekih prostaglandina koji mogu ublažiti PMS tegobe.
Sol i natrij izazivaju nakupljanje tekućine a time i osjećaj nadutosti, osjetljivosti i težine. Natrij povećava potrošnju glukoze u krvi, što znači da previše soli u prehrani stvara jaču reakciju na šećer i može dovesti do pada šećera u krvi zbog čega se možete osjećati slaboi razdražljivo.
Većina žena nije svjesna koliko važnu ulogu imaju vlakna tijekom PMS-a. Dokazano je kako vlakna tijekom probave vežu estrogen i na taj način smanjuju njegovu razinu u organizmu. Previše estrogena se smatra jednim od glavnih uzroka nastanka nekih simptoma PMS-a. Povećanje unosa vlakana, osobito dva tjedna prije menstruacije, može uvelike pomoći pri ublažavanju neželjenih tegoba.