Nedavni novi zakon u Teksasu, koji je stupio na snagu ranije ovog mjeseca, zabranjuje pobačaje nakon šest tjedana trudnoće – prije nego što većina žena uopće shvati da je trudna. Također, zakon propisuje da privatni građani mogu tužiti liječnike ili radnike klinike za koje vjeruju da izvode ilegalne pobačaje, kao i svakoga za koga bi se moglo smatrati da je pomogao u pobačaju. To bi također moglo uključivati nekoga tko vozi ženu na liječnički pregled ili svakoga tko pomaže u plaćanju zahvata. Ako su tužbe uspješne, podnositeljima pritužbi može se dodijeliti do 10.000 dolara.
U izdanju The Washington Posta, Uma Thurman napisala je snažan esej u kojem objašnjava iz kojeg razloga ovaj zakon ne pomaže ženama: “Teksaškom zakonu o pobačaju Vrhovni sud je dopustio da stupi na snagu bez argumenata, što je, uglavnom, zbog nedostatka ideološke raznolikosti, pozornica za krizu ljudskih prava za Amerikanke.”
Thurman (51) također se prisjetila svog strašnog iskustva s pobačajem, napisavši u eseju: “Glumačku sam karijeru započela sa 15 godina, radeći u okruženju u kojem sam često bila jedino dijete u sobi. U kasnim tinejdžerskim godinama slučajno sam zatrudnjela s puno starijim čovjekom. Živjela sam s jednim kovčegom u Europi, daleko od svoje obitelji i trebala sam započeti posao. Borila sam se smišljajući što da radim. Htjela sam zadržati dijete, ali kako? ”
Thurman je napisala da je, kad je nazvala roditelje da razgovaraju o tom pitanju, njezina majka bila “teško bolesna” u bolnici – i da je to bio prvi put da je uopće razgovarala o seksu s roditeljima. Glumica je također detaljno ispričala razgovore koje je vodila sa svojom obitelji o tome kako dalje te je na kraju zajedno odlučila prekinuti trudnoću. Odradila je zahvat u klinici u njemačkom Kölnu i rekla da je sve u vezi s tim iskustvom bolno, fizički i emocionalno. “Užasno me boljelo, ali nisam se žalila”, objasnila je Thurman u The Washington Postu. “Toliko sam se sramila da sam smatrala kako zaslužujem svu bol.”
Thurman je također istaknula da ograničavanje pristupa sigurnim pobačajima često nesrazmjerno pogađa žene niskog socioekonomskog statusa. “Ovaj zakon je još jedno diskriminirajuće oruđe prema onima koji su ekonomski ugroženi, a često, doista, i prema svojim partnerima. Žene i djeca bogatih obitelji zadržavaju sve izbore na svijetu i suočavaju se s malim rizikom”, napisala je. “Uvjeravam vas da se nitko namjerno ne nalazi na tom stolu.”
Thurman sada ima troje djece: kćer Mayu (23) i sina Levona Roana (19) s bivšim suprugom Ethanom Hawkeom. Također dijeli kćer Lunu (9) s bivšim partnerom Arpadom Bussonom.
“Pobačaj koji sam imala kao tinejdžerica bila je najteža odluka u mome životu, koja me tada tjerala i koja me rastužuje i sada”, napisala je Thurman u moćnom eseju. “Ali to je bio put u život pun radosti i ljubavi koji sam iskusila. Odluka da ne zadržim tu ranu trudnoću omogućila mi je da odrastem i postanem majka kakva sam željela i trebala biti.”
“Svim ženama ogorčenima što je država uzela prava naših tijela; i svima vama koji ste ranjivi i podvrgnuti sramoti jer imate maternicu – kažem: Vidim vas”, zaključila je. “Budite hrabre.”
Foto: Kevin Winter/Getty Images Entertainment via Getty Images