Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
U svakodnevnom životu s kožom treba biti obazriv, pažljiv i poklanjati joj puno pažnje i njege. Ona je odraz našeg unutarnjeg stanja te se preko nje vide mnogi poremećaji u tijelu. Koža je organ koji nas dijeli od okoline i predstavlja vanjsku granicu našeg stvarnog bića. Kad susretnemo prijatelja, prvo primjećujemo njegove oči – koliko su sjajne i s koliko životnosti zrače, a zatim uočavamo kožu. Možda netko izgleda bljedoliko, a pamtimo ga ružičastog tena, pa brzo zaključujemo kako mu je zdravstveno stanje narušeno.
Kod osoba crvenog lica postoji vjerojatnost da su pretjerale u jelu i piću ili ih muče neki životni problemi pa im je povišen krvni tlak. Lako je već na prvi pogled po boji kože razlikovati visokog od niskotlakaša. Kad je netko osjetljivog zdravlja, obično kažemo da ima tanku kožu, a za flegmatike se govori da su debelokošci. Oznojena koža znak je nesigurnost i straha. Ako netko ima problema s kožom, trebao bi se preispitati kakva mu je komunikacija s okolinom, prima li i daje dovoljno nježnosti.
Psihosomatsko tumačenje kožnih problema
Osip na koži znači da se osjećamo ugroženo i ograničeno pa se zbog toga pokušavamo zaštititi osipom. Zbog nesigurnosti su potisnute emocije te one sada žele izaći na vidjelo. Tu je važno biti iskren prema sebi pa će nam i drugi biti naklonjeniji. Apsces na koži predstavlja unutarnji konflikt koji se nije mogao riješiti na duhovnoj razini te je došlo do eksplozije na koži i do upale na fizičkoj razini. Konflikte ne treba izbjegavati, nego ih osvijestiti i riješiti. Akne su znak da se nešto u nama želi probuditi, postati vidljivo, a mi to potiskujemo zbog straha. Kod pubertetskih akni radi se o prikrivenom buđenju seksualnosti. Ujedno predstavljaju obranu od dodira s drugim bićem iako nesvjesno osobe čeznu za tim. Ekcem nas upozorava na to da postoji nešto u osjećajima što nas ljuti i svrbi pa se zbog toga osjećamo ugroženo i povrijeđeno. Važno je biti svjestan što nas ljuti i svrbi te to svjesno integrirati u svoj život. Psorijaza je poput oklopa kojim se štite vrlo osjetljive osobe jer postoji strah od emocionalne povrijeđenosti. Tada je suptilnost smanjena pa nikakvi osjećaji ne mogu ulaziti ni izlaziti te je granica vrlo sigurna. Tu je prisutna čežnja za bliskošću, a istovremeno i strah od nje. Potrebno je otvoriti se životu i prevladati strah od povreda.