Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
U narodu je poznat kao žutelj, zimorod ili ognjac, latinski Calendula officinalis. Neven je biljka koja zrači ljepotom i snažnom žuto-narančastom bojom koja podsjeća na sunce. Cvate od lipnja do rujna, do prvih mrazova. Ako je zima blaga, neven može biti posljednja biljka koja cvate u vrtu te ujedno i prva koja će procvasti u proljeće.
Obično raste u vrtovima, a “divlji” se može naći uz putove i ograde. Može narasti između 20 i 60 centimetara u visinu. Ima dlakavu i razgranatu stabljiku s naizmjenično raspoređenim dlakavim listovima te plodovima koji su uvijeni prema unutra i različitih oblika.
Cvjetovi nevena skupljaju se tijekom lipnja, srpnja i kolovoza. Beremo ih tijekom sunčanog vremena te sušimo na toplom i prozračnome mjestu u hladu (radi očuvanja prirodne boje). Sušenje mora biti brzo, na temperaturi do 35 stupnjeva. Od osušenih cvjetova odvajaju se latice od čaške te se još dosušuju. Istodobno, od svježih cvjetova radi se tinktura ili mast, a može i macerat. Listovi se beru rjeđe.
Nema kožne bolesti kod koje ne može pomoći, od akni, bradavica, cista, čireva, ekcema, psorijaze i seboreje, hemeroida, herpes zostera, fistula, impetiga, kožnih upala, ljuštenja kože, masne kože lica, mastitisa, opeklina, osipa, raznih infekcija kože, urtikarije, rana (gnojnih rana), rana koje teško zarastaju, ugriza i uboda insekata, pa do svih vrsta rana, čireva i bradavica, posjeklina, opeklina, krasti te kurjih očiju. Osim toga, omekšava, tonizira i vlaži kožu, zbog čega je važan sastojak preparata za njegu kože tijela i ruku.
U unutarnjoj primjeni pomaže umirivanju grčeva crijeva, želuca i glatkih mišića (zbog toga je koristan i kod grčenja mišića dišnih putova tijekom astmatičnog napadaja), pomaže kod neredovite mjesečnice i krvarenja iz maternice, liječi bolne i napukle bradavice kod dojenja, pelenski osip, bolesti želuca, jetre i žuči, a koristi se i za razna ispiranja izvana i iznutra, posebno kod ozljeda, upala i infekcija, dekubitusa i modrica.
Neven je vrlo djelotvoran u liječenju bolesti vena, a djeluje i antikancerozno, i to kod rana kože, maternice, želuca i grla. Osim toga, jača imunološki sustav, koristan je kod arterioskleroze krvnih žila mozga te upale desni i zubnog mesa. Smiruje gastritis, potiče izlučivanje mokraće i pospješuje znojenje.
Djeluje antibakterijski, antiseptički i protuupalno. Zahvaljujući sadržaju provitamina A, blagotvorno djeluje i na oko i poboljšava vid, pa se često koristi za ispiranje očiju kod konjuktivitisa ili iritacija. Prisutnost provitamina A čini ga korisnim, a izvrsno djeluje i protiv gljivica, osobito kandide.
Postoje dokazi da ima sposobnost pročišćavanja krvi (zato se koristi i protiv zarazne žutice) te krvnih žila i smanjenja razine lošega kolesterola u krvi, pogotovo u u kombinaciji s maslačkom, glogom ili resnikom. Novija istraživanja pokazala su da neven snižava krvni tlak i opušta krvne žile. Zato se preporučuje i kod angine pektoris.
Neven je najavljivao kišu
U staro doba neven su ljudi koristili i kao predskazatelj kiše, odnosno ako su glavice ujutro nakon sedam sati bile zatvorene, znalo se da taj dan treba očekivati kišu. Danas je poznato i da se, osim u ljekovite svrhe, može koristiti i za prehranu te kao prirodna boja u industriji hrane i kozmetici. Listovi se mogu jesti svježi, kao dodatak salatama.
Bogati su vitaminima i mineralima i po sastavu slični maslačku. I svježe cvjetne latice mogu biti dodatak salatama, dok se osušene, zbog koncentriranijeg okusa, mogu koristiti u juhama i kolačima.
Cvjeta od svibnja do studenoga
Neven se razmnožava sjemenom, a odgovaraju mu uglavnom sve vrste tla, s tim da mora biti riječ o dobro osunčanom terenu. Zahtijeva redovito zalijevanje, odnosno vlagu. Biljka će niknuti pet do šest dana nakon što sjeme padne na tlo i vrlo brzo raste, pa prvi cvjetovi procvatu 40-ak dana nakon nicanja.
Cvjeta od svibnja do studenoga. Biljke se pomlađuju i produljuje im se vijek vegetacije redovitom berbom. Mlada biljka nije osjetljiva na mraz, pa je sjetvu dobro obaviti već u ožujku ili početkom travnja da bi berba mogla početi što prije. Sije se strojem za sjetvu pšenice, u razmaku od 50 centimetara između redova i na dubini od 3 do 4 centimetra. Za jedan hektar potrebno je 5-6 kilograma sjemena.
Prave prinose daje na rastresitim tlima bogatima humusom, najbolje na smeđoj zemlji i crnici. U vrijeme sjetve treba očistiti tlo od korova, a kad se pojavi tri do pet pravih listova, usjev se prorjeđuje na razmak od 6 do 8 centimetara.
Macerat – nevenovo ulje
Najbolja varijanta je raditi macerat od samih latica. Druga mogućnost je izrada macerata od cijelih cvjetnih glavica, a treća i najlošija da kupite jako usitnjenu biljnu drogu u kojoj se, uz usitnjene cvjetne glavice, nalaze i dijelovi listova i stabljike. Prije izrade macerata, latice ili cvijet prethodno posušite tijekom 24 sata kako bi se isušio barem dio vlage.
Za izradu macerata nevena koristite stabilnija hladno prešana ulja: pšenične klice, suncokretovo ulje, sezamovo ulje i bademovo ulje. Oko 50 grama osušenih nevenovih latica ili cvjetnih glavica lagano istrljajte u mužaru i prebacite u staklenku koja se može hermetički zatvoriti. Prelijte s 500 mililitara odabranog ulja, zatvorite te ostavite na hladnom i tamnome mjestu i protresite od dva do tri puta dnevno. Neka odstoji tri tjedna.
Zatim procijedite kroz više slojeva gaze i prelijte u tamne boce. Čuva se na hladnome i tamnome mjestu, zaštićeno od svjetlosti, i treba ga potrošiti u roku od šest mjeseci. Ulje potiče regeneraciju kože te je odlično sredstvo za prvu pomoć kod porezotina i opeklina u domaćinstvu, a možete ga koristiti i kao sastojak krema za njegu kože.
IZVOR: 24sata.hr