Crveni ruž koji ne “bježi” s usana: 7 tajni postojanog make-upa
Može li crveni ruž preživjeti večeru u slijedovima, niz koktela i višesatni ples? Donosimo vam trikove profesionalaca i viralne beauty hacks s TikT...
Svaka promjena na koži koja je uslijedila od raznih utjecaja – starenja, stresa, kožnih bolesti ili ozljeda, zahtijeva duži proces regeneracije. Koža se obnavlja pomoću matičnih stanica, a najnovija istraživanja pokazala su da matične stanice mogu itekako utjecati na ubrzani proces regeneracije kože. Korisne medicinske savjete o korištenju egzosoma u terapiji kože dobili smo od dr. Marije Škornjak, direktorice tvrtke Med-Line.
Egzosomi su zapravo mezenhimalne matične stanice izvedene iz adipocita, stanica koje grade masno tkivo. To su pluripotentne stanice sa sposobnošću diferencijacije u mezoderm, ektoderm i endoderm kao i s nevjerojatnim potencijalom regeneracije svih tkiva, uključujući i kožu. Egzosomi predstavljaju novu, revolucionarnu metodu regeneracije i pomlađivanje kože. Oni nadmašuju ostale anti-aging procedure zbog svog dugog poluživota, što osigurava njihovu stabilnost uz biokompatibilnost, neimunogenost i dugotrajnu kontroliranu isporuku aktivnih sastojaka. Istraživanje provedeno 2020. pokazalo je da su mezenhimalne matične stanice zbog svog izuzetnog regenerativnog potencijala preferirane u regenerativnoj medicini i kliničkoj praksi!
Ključni u regeneraciji kože, egzosomi će pomoći u zacjeljivanju kože poput ožiljaka od akni, opeklina, ožiljaka nakon trauma i kirurških zahtjeva te anti-aging. Koži vraćaju elastičnost, vlažnost, potiču stvaranje novih, mladih krvnih žila koje hrane kožu, što sinergističkim djelovanjem rezultira vraćanjem zdravog, svježeg, pomlađenog i blistavog izgleda kože bez pretjeranog dodavanja volumena i promjena prirodnih kontura lica.
Pripravci egzosoma obiluju proteinima, DNA, RNA, faktorima rasta i antioksidansima. Ove komponente sudjeluju u brojnim procesima koji rezultiraju zdravijom, pomlađenom, hidriranom i blistavom kožom. Njihova djelotvornost ovisi o području na koje djeluju. Pa tako egzosomi na mjestu svježe ozljede djeluju na ubrzavanje reepitelizacije, a kod završene reepitelizacije potiču proces stvaranja ožiljka. Osim proliferacije, egzosomi povećavaju staničnu migraciju fibroblasta, zbog čega je oporavak kože nakon mehaničkih, upalnih i drugih oštećenja kože, značajno brži.
Egzosomalna terapija novi je korak u regenerativnoj medicini, liječenju dermatitisa, ali i u području estetske i anti-age medicine gdje pomaže u kontroli i usporavanju procesa starenja kože. Novi egzosomi nastaju u laboratoriju u čistom obliku, bez potrebe za dodavanjem konzervansa ili stabilizatora. Čisti egzosomi ne izazivaju reakciju imunološkog sustava, a njihov regenerativni potencijal vrlo je visok. To znači da su rezultati vidljivi, a ovo je vrlo visokoučinkovit tretman na zadovoljstvo i liječnika i pacijenta. Egzosomi dostupni u obliku sterilnih biorevitalizacijskih otopina temeljeni na visokoj koncentraciji egzosoma, aminokiselina, peptida, kolagena, faktora rasta, hijalurona i sastojaka s antioksidativnim djelovanjem.
O terapiji egzosomima za revitalizaciju kože obratite se dr. Mariji Škornjak na [email protected].
Foto: freepik, PR