Urasle dlačice možete riješiti pomoću ovih savjeta

by | 19 ožujka, 2020

Sve žene koje se briju ili depiliraju vode rat sa uraslim dlačicama i koža im već par dana nakon brijanja (nekome i brže) bude puna sitnih crnih točkica. Kod nekih one mogu biti posebno velik problem pa će se s vremena na vrijeme i upaliti – no umjesto da ih istiskujete, isprobajte neki od učinkovitijih i puno manje bolnih načina da spriječite urastanje dlačice.

Urasle dlačice nastaju kad dlaka koja raste ostane zarobljena ispod površine kože – objašnjava je direktorica brenda Acheson & Acheson Robin Parker, koja kaže i da dlačice ‘imaju tendenciju uvući se pod kožu umjesto da rastu prema van, što može uzrokovati infekciju i rezultirati malim, zaraženim prištićima.

I premda svakome dlačice mogu urastati, Parker potvrđuje ono što je većini poznato – da ih najčešće uzrokuju brijanje, a najviše ih imaju žene kojima je kosa “gruba” i kovrčava.

Kako spriječiti urastanje dlačica

1. Koristite proizvode za tijelo s glikolnom ili mliječnom kiselinom

Urasle dlačice mogu nastati i kada folikul dlake ometaju odumrle stanice kože, što se rješava pilinzima.

“Pilinzi to pomažu spriječiti tako što odumrle stanice kože “izbacuju” na njezinu površinu. Kao i kod problema s aknama, glikolna kiselina razgrađuje mješavinu sebuma i odumrlih stanica kože koje stvaraju prepreke dlačicama, tako da mogu puno lakše doći do površine i bez da se područje upali.

Kod tamnijih tipova kože, urasle dlačice imaju znaju ostaviti i neestetske pigmentacijske tragove, ali redovita uporaba glikolne kiseline (npr. mlijeka za tijelo s glikolnom kiselinom,) čini čuda.

2. Radite piling kože sa salicilnom kiselinom

Salicilna kiselina nije idealna samo za one koji pate od akni nego je izvrsna i za sprečavanje urastanja i liječenje već uraslih.

BHA (beta hidroksi kiselina), prodire dublje u pore kako bi uklonila nakupine odumrlih stranica kože i ulja.

“BHA kožu čine propusnijom za “neometan” rast dlačice”, napominje Johanna, a također imaju i protuupalna svojstva nevjerojatno protuupalno, tako da možete reći da velika masnoća “vidi ja” goruće crvenilo koje urasle dlake nose sa sobom, a prema Parker, snažna antibakterijska svojstva također pomažu u smanjenju rizika od infekcije.

3. Koristite četku ili rukavicu za tijelo

Kako stari, koža postaje “manje učinkovita” i u procesu detoksikacije i eliminacije te prirodnom izbacivanju slojeva odumrlih stanica koje joj začepljuju površinu.

“Brzi piling četkom ili eksfolijacijskom rukavicom prije svakog tuširanja poboljšava promet stanica, što znači manje začepljenih pora kako bi dlačice mogle normalno rasti”, objasnila je Parker.

4. Odumrle stanice kože očistite “grubljim” (mehaničkim) pilingom

Za sve one koji su samo za brzo tuširanje, grublji je piling idealno rješenje.

Kao i pilinzi s kiselinama i oni s grubljim zrncima pomažu da se dođe do novije i mekše stanice kože kroz koju dlačice mogu lako prodrijeti.

Ako imate uraslih dlačica na bedrima ili bikini zoni,  pronađite piling sa šećerom koji je na osjetljivijim dijelovima nježniji, a koristite ga jednom ili dva puta tjedno da biste primijetite pravu razliku.

5. Uložite u lasersko uklanjanje dlačica (IPL uređaj)

Ako vam urasle dlačice jako smetaju a pokušali ste ih se riješiti više puta i ništa nije pomoglo, napravite lasersko uklanjanje dlačica – ono folikulu dlačice oštećuje u korijenu. To je učinkovita, dugoročna metoda za sprečavanje neželjenih dlačica, ali važno je napomenuti da se one  samo smanjuju i stanjuju, a ne uklanjaju trajno.

Tretman je (bilo doma ili u salonu) obično potrebno ponavljati u intervalima od četiri tjedna, a preskakanje tretmana može dovesti do ponovnog urastanja, kao da ništa niste ni napravili.

6. Na kraju, preostaje vam pinceta…

Rješavati se uraslih dlačica s pincetom nije baš idealno, ali ako ste se odlučili, napravite to kako treba.

“Postoji siguran način uklanjanja uraslih dlačica”, kažu stručnjaci iz tvrtke Tweezerman, ali samo kada dlačicu već možete vidjeti.

“Kad je urasla dlačica blizu površine kože, možete je iščupati posebno dizajniranom pincetom koje su baš za to napravljene”, objasnili su za Elle stručnjaci iz Tweezermana, ali napominju da je prvo sterilizirate, te da uopće ne čupate na mjestima gdje je izbočina upaljena ili bolna.

IZVOR: 24SATA.HR