Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
PMS ne izluđuje samo žene, od njega pati i njihova okolina, pa ako vam je dosta PMS-a, pokušajte pratiti ovaj mjesečni raspored, a kako je riječ o apsolutno prirodnim namirnicama, nemate što izgubiti, naravno, osim simptoma predmenstrualnog sindroma.
Od jednog do pet dana – Trenutačno ste vrlo emocionalno osjetljive, a hrana bogata magnezijem (špinat i integralne žitarice), te s omega-3 nezasićenim masnim kiselinama (losos, sardine ili orasi) pomoći će vam da se opustite.
Od šest do 13 dana – Pojačano lučenje hormona štiti vas od stresa, a takvo opušteno stanje uma omogućava vam da se lakše prisilite jesti zdraviju hranu. Ovaj period mjeseca idealan je da se bacite na vitaminske bombe – voće i povrće.
Od 14 do 17 dana – Koncentracija hormona u vašem tijelu raste iz dana u dan i gotovo je na samom vrhuncu, a zbog toga su vam osjetila osjetljivija. Zašto ne biste pozitivno iskoristili tu nuspojavu i nagradili nepce? Slobodno navalite na gurmanske specijalitete poput sireva, tartufa, škampi, jastoga, dagnji, govedine i kvalitetnog vina – naravno, ovo su samo primjeri općeprihvaćenih luksuznih jela koja nisu za svaki džep, a poanta je da uživate u jelima koja volite.
Od 18 do 23 dana – Kada se progesteron nađe na vrhuncu, probava se usporava. Kako biste kontrirali ovom simptomu, potrebno je u prehranu ubaciti što više integralnih žitarica, poput smeđe riže ili ječma, i povrća. Te namirnice su bogate cjelovitim vlaknima, koja pomažu kod zatvora.
Od 24 do 28 dana – PMS je stigao i kod vas se budi želja za hranom koja će vam pružiti utjehu, a to su najčešće raznorazne slastice, od keksa, do kolača i sladoleda. Istraživanja su pokazala da žene u ovom periodu konzumiraju oko 75 posto više mliječnih proizvoda, oko 60 posto više ugljikohidrata i 25 posto više šećera od sretnica koje nemaju problema s PMS-om. Stoga je vrlo važno pravilno kombinirati bjelančevine i ugljikohidrate kako bi šećer u krvi ostao stabilan. Sladoled je namirnica koja zadovoljava sve kriterije, no nemojte pretjerivati.