
Koje su najnovije metode za postizanje savršenog osmijeha?
Keramičke ljuskice, profesionalno izbjeljivanje, ortodontska terapija i bezmetalne krunice danas su među najtraženijim tretmanima.Utjecaj društ...
Istraživanja su pokazala ukoliko je ezadovoljstvo na poslu ozbiljan problem
Danas više nego ikad, čini se da se konstantno susrećemo s raznim raspravama i filozofijama o karijeri i životu na poslu. Hustle kultura, quiet quitting i najnoviji trend revenge quitting, samo su neki od termina s kojima smo se susreli u proteklih nekoliko godina, a koji u svojoj pozadini imaju različite pristupe radu.
Ipak, brzinskim skrolanjem po društvenim mrežama ili sudeći po razgovorima koje čujemo, čini se kao da većina ljudi nije pretjerano zadovoljna svojim poslom. Dok smo svi sigurno barem jednom čuli izreku “radi ono što voliš i nećeš raditi niti jedan dan u životu”, nekako se čini da ona za većinu ne vrijedi – posao je, na kraju krajeva, i dalje posao, i teško je da ćemo uživati u baš svakom trenutku radnog dana. Ono što nas danas zanima je – utječe li to nezadovoljstvo na naše mentalno zdravlje?
Istraživanje provedeno 2022. u Velikoj Britaniji pokazalo je da je 76 posto ispitanika zadovoljno sa svojim poslom, a oko 33 posto je nesretno na svom radnom mjestu. Postoje i značajne razlike s obzirom na dob – generacija Z daleko je nezadovoljnija od svojih prethodnika. Naime, samo 22 posto ispitanika mlađih od 25 godina iskazalo je zadovoljstvo sa svojim radnim mjestom.
Istraživanje koje je nedavno objavljeno na portalu Medical News Today pokazalo je da nezadovoljstvo na poslu zaista uvelike može utjecati na mentalno zdravlje i to na neočekivan način.
Naime, ovo je istraživanje pratilo skupinu od gotovo 6500 ispitanika kroz nekoliko desetljeća – otkad su bili tinejdžeri i u ranim dvadesetima, pa sve do četrdesetih godina. Rezultati su pokazali da su oni ispitanici, koji su kontinuirano izražavali nezadovoljstvo sa svojim radnim mjestom, imali veće šanse da u četrdesetim godinama razviju depresiju, anksioznost i probleme sa spavanjem.
Studija iz 2021., pak, pokazala je da posao koji ne volite može dovesti do povećanog stresa i tjeskobe, kao i fizičkih simptoma poput glavobolje, probavnih problema i oslabljenog imunološkog sustava.
Prvo da razjasnimo – velika je razlika nesreća na poslu zbog problema poput mobinga, potplaćenosti i zadiranja u privatno vrijeme i tek trenutačno nezadovoljstvo iz “dosade” ili jednostavno činjenice da bismo radije uživali na suncu nego bili u uredu. Ako se osjećate da ste pod neizdrživim pritiskom ili ste žrtva mobinga, razgovarajte sa šefom ili ljudskim resursima.
Matthew Cook, stručnjaku za kulturu te suosnivač platforme theSHIFT objašnjava za portal Stylist da osjećaj frustracije, zabrinutosti ili preopterećenosti na poslu može biti normalan, ali važno je uzeti u obzir što pokreće te osjećaje.
“Mali pritisak prije velike prezentacije ili kratkog roka normalan je i može čak biti motivirajući. Ali kada stres postane neodoljiv, stalan i počne utjecati na vaše blagostanje, to može biti znak da vaš posao uzrokuje pretjeranu tjeskobu, a ne samo normalne živce”, objašnjava Cook.
Način na koji možete razlikovati ove dvije vrste nezadovoljstva je da se zapitate – osjećate li na poslu konstantan stres i pritisak, ili je on povezan tek s povremenim važnim rokovima? Doživljavate li “sunday scaries”, odnosno osjećaj tjeskobe kada znate da sutradan morate na posao? To, kako govori Cook, može biti znak nečeg ozbiljnijeg.
FOTO: Pexels