Da, Zara je izbacila parfeme za kosu i da, izvrsni su
Poznati španjolski high street brend ponovno nas je oduševio novitetom iz svog beauty odjela. U Španjolskoj je prošli mjesec najavljeno da je linij...
Klimatske promjene već su godinama visoko na listi zabrinjavajućih globalnih problema. Iz dana u dan slušamo šokantne vijesti o uraganima, požarima i sušama, ali i poruke aktivista koji se zalažu za zaštitu okoliša pa samim time i pokušaj usporavanja evidentnoga globalnoga zatopljenja.
Vrijeme i klimatske promjene uvelike utječu na dobrobit populacije, ali i na pojedince, i to na načine o kojima baš i ne razmišljamo. Samo kad uzmemo u obzir da stručnjaci preporučuju korištenje SPF-a, čak i u zimskim mjesecima, postaje nam jasno da klima, posebice nesnosne vrućine, suše i nagle vremenske promjene, imaju negativne učinke i na našu kožu.
Koža je naš najveći organ, ona je barijera koja organizam odvaja od okoline, a doktorica dermatologije Eva R. Parker svoje je istraživanje posvetila upravo učinku klimatskih promjena na kožu.
“Postoji niz kožnih bolesti osjetljivih na klimu. To uključuje upalna stanja poput ekcema, psorijaze i akni”, objasnila je Parker za Womens Health. Osim toga, stručnjaci napominju da promjene vremena i ekstremni događaji također mogu povećati starenje kože, pigmentaciju te čak podižu stopu raka kože.
Za kožu je najopasnije zagrijavanje naše planete. Za to su ljudi glavni krivci – velike emisije fosilnih goriva i industrijalizacija zagrijali su planet za dva stupnja u posljednjih 150 godina. Iako to ne zvuči puno, na globalnoj razini to znači da su sve češće ekstremne vrućine ljeti, zimi viđamo sve manje snijega, topi se led te su učestali golemi pljuskovi i poplave.
Kakve to veze ima s kožom? “Naime, ljudski organizam se hladi tako da se otvaraju krvne žilu u koži te se oslobađa toplina”, kaže Parker i dodaje da je takvo hlađenje teško u ekstremno vrućim uvjetima. Baš su zato sve češći toplinski udari te se ne preporučuje izlazak na otvoreno u najtoplijim dijelovima dana. Uz to, kad toplina ostaje “zarobljena” u tijelu, to može prouzrokovati nastanak raznih upalnih procesa. Kad je vruće, više se znojimo, a pretjerano i konstantno znojenje začepljuje pore pa može potaknuti nastanak akni ili osipa.
Još jedan neočekivani učinak koje pretoplo vrijeme ima na naš organizam povezan je s višim razinama peludi. Generalno zatopljenje znači i nastanak više peludi, koja je posebno problematična za alergičare i astmatičare. Isto tako, mnogima koji se bore s atopijskim dermatitisom (ekcemom) pelud je veliki neprijatelj.
Podaci iz posljednjih nekoliko godina pokazali su da je rak kože sve češći, i to kod sve mlađe populacije. Jedan od razloga jesu i klimatske promjene. Naime, zbog oštećenja ozonskog omotača, do nas dopire puno više UV zraka nego što bi trebalo. UV zrake su razlog zašto izgorimo kada smo predugo na suncu i zašto je SPF toliko važan. Osim što uzrokuju opekline, UV zrake povezane su i s pojavom raka kože.
Ipak, UV zrake nisu jedini neprijatelj kože. Nagle vremenske promjene poput iznenadnih pljuskova, kažu stručnjaci, mogu izazvati infekcije kože zbog doticaja s kontaminiranom vodom, što se često događa u siromašnim područjima. S druge strane, iznimno suhi uvjeti također su nepovoljni za ljudski organizam. Suh zrak suši i kožu, kojoj je potrebno malo vlage da bi ostala zdrava. To također može trigerirati ekcem, kao i općenito suhu, perutavu i ispucalu kožu.
Umivanje blagim sapunima namijenjenima za osjetljivu kožu puno je bolje od jakih preparata koji uništavaju prirodnu barijeru, bez koje će koža biti podložnija negativnim učincima iz okoliša. Također, dermatolozi preporučuju umiti se ili istuširati nakon znojenja, ako treba i više puta dnevno.
Kreme s visokim udjelom ulja mogu trigerirati akne ako se s njima inače borite. Zato je bolje odabrati kreme na vodenoj bazi ako imate problema s masnom kožom jer se u toplim uvjetima zbog znojenja pore lakše začešljavaju, a guste kreme i ulja taj proces samo pospješuju.
Ako je to ikako moguće, stručnjaci preporučuju ostanak doma kad je indeks zagađenja zraka visok. Naravno, većini nije moguće otkazati planove zbog zagađenja zraka pa savjetuju korištenje seruma, krema ili tonika s vitaminom C, koji je poznat kao dobar antioksidans.
O zaštiti kože od sunca ne trebamo puno pričati – jednostavno ju nemojte izostaviti iz svoje svakodnevne rutine.
Naslovna fotografija: YakobchukOlena/ iStock via Getty Images Plus