Kontracepcijske pilule, kao i svi ostali lijekovi, nisu prilagođene individualnoj uporabi. Koliko će utjecati na vašu želju za seksom, ovisi o vašem tjelesnom, ali i emotivnom senzibilitetu.
Jedan broj žena prijavljuje očit utjecaj na libido, a neke preosjetljive žene odbacuju ovaj način kontracepcije, jer kažu da se užasno osjećaju – one prijavljuju promjene raspoloženja koje ne mogu kontrolirati, kao da su sve vrijeme u PMS-u, ili kao da su trudne, a seksualna želja gotovo potpuno izostaje.
S druge strane, neki psiholozi i seksolozi slažu se u stavu da je ženama lakše okriviti pilulu za svoje emotivno i tjelesno stanje, nego preispitati svoj odnos s partnerom. Oni smatraju da se ključ ekstremne reakcije nalazi u suštinski nezadovoljavajućoj emotivnoj i seksualnoj vezi s partnerom, a ne u učinku pilule.
Opet, postoje i stručnjaci koji se slažu da je svaka reakcija individualna i da zato postoji izbor kontracepcije, te da žene trebaju odabrati onu koja im je prihvatljiva na tjelesnom i emotivnom planu.
Za mnoge žene, pilula, kao najpouzdanije kontracepcijsko sredstvo, predstavlja olakšanje u psihološkom smislu – otklanja strah od neželjene trudnoće i omogućava im da se opuste i slobodno uživaju u seksu.
Stoga, točan odgovor na pitanje utječu li pilule na smanjenje vaše seksualne želje ne postoji i na vama je da subjektivno procijenite kako podnosite pilulu i je li to za vas najbolje rješenje.
Ako ste počeli uzimati pilulu, potrebno je da ne odustajete bar šest mjeseci kako bi se organizam prilagodio, a ako zatim odlučite prestati, pauza od bar tri mjeseca je neophodna da biste mogli dobiti uvid u svoje ukupno stanje i donijeti ispravne zaključke i odluke.