Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
Antibiotici u trudnoći opasni su za još nerođeno dijete, potvrdila je studija američke Dječje bolnice Philadelphia. Lijekovi koji uništavaju infekcije utječu na razvoj dječjeg imunološkog sustava i mogu ga oslabiti.
Majke jačaju imunitet djeteta prenošenjem crijevnih bakterija. Te bakterije potiču proizvodnju bijelih krvnih stanica tj. leukocita zaduženih za snažniji imunološki sustav. Uzimanjem antibiotika smanjuje se razina dobrih bakterija, a samim time i proizvodnja bijelih krvnih stanica, piše “Daily Mail”.
Pojačana proizvodnja leukocita počinje u prvim danima nakon rođenja, što je prirodna zaštita od nesterilnog okruženja. Međutim, antibiotici smanjuju njihovu proizvodnju, zbog čega je novorođenčad osjetljivija na infekcije, posebno na E.coli. U posebnoj su opasnosti djeca rođena prije termina, potvrdilo je istraživanje.
“Nakon rođenja djeca prelaze iz sterilnog okruženja u svijet pun mikroorganizama. Ljudi i životinje tome se prilagođavaju pojačanom proizvodnjom leukocita u prvim danima nakon rođenja. Međutim, antibiotici remete proizvodnju leukocita”, istaknuo je voditelj istraživanja H. Deshmukh.
Iako su potrebna još daljnja istraživanja, znanstvenici upozoravaju kako bi se uzimanje antibiotika u trudnoći trebalo smanjiti.
Izvor: 24sata.hr