“Sasvim iskreno” je novi podcast dviju terapeutkinja o stvarima koje nas sve ponekad muče
Novi podcast Sasvim iskreno, koji su pokrenule dvije uspješne terapeutkinje s dugogodišnjim iskustvom – Dubravka Fazlić i Teodora Delić, mjesto je ...
Prema izvještaju Klimatološkog instituta Australije, ako bi se trenutačno pogoršanje u klimatskim uvjetima nastavilo, globalno zatopljenje bit će zaslužno za pedesetpostotno smanjenje proizvodnje kave do 2050. godine, što bi moglo dovesti do odumiranja kave do 2080. godine.
“Postoje snažni dokazi da rastuće temperature i promijenjeni uzorci padalina već sada utječu na prinose, kvalitetu, štetočine i bolesti, što značajno utječe na ekonomsku sigurnost u nekim regijama koje se gospodarski oslanjaju na proizvodnju kave”, stoji u izvještaju.
Kava je važna kultura na globalnoj razini i drugo najvrjednije dobro koje izvoze zemlje u razvoju, čija je vrijednost u 2015. godini dosegla 19 milijardi američkih dolara. U cijelom se svijetu na dan popije 2,25 milijardi šalica kave.
Preko 120 milijuna ljudi u više od 70 zemalja oslanja se kavu kako izvor prihoda, a većina od 25 milijuna uzgajivača kave su mali uzgajivači. “Ako se ne udruže neće imati dovoljno kapaciteta za adaptaciju na topliji svijet. Tržište će uslijed toga postati nepredvidivo i nestabilno”, piše u izvještaju.
Vodeće svjetske tvrtke kao što su Lavazza i Starbucks javno su priznale da postoje rizici od klimatskih promjena za poslovanje kavom. Većina država kojima je izvoz kave važan ekonomski čimbenik kao što su Honduras, Nikaragva, Vijetam i Gvatemala najteže su pogođene klimatskim promjenama.
“Ovo nisu više problemi koji bi se mogli dogoditi u budućnosti, oni se događaju sada”, rekao je Mario Cerutti iz Lavazze.
IZVOR: Jutarnji.hr