Kako biti podrška i razgovarati s djecom nakon tragičnog događaja
Tragedija u OŠ Prečko duboko je potresla cijelu zemlju, a ponajviše roditelje čija će se djeca u siječnju vratiti u školske klupe. Budući da je ovo...
I nažalost donijela sve više oboljelih
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) ovoga je mjeseca zabilježio prve zaražene osobe podvarijantom XEC koronavirusa, koja će najvjerojatnije idućih mjeseci preuzeti dominaciju u Hrvatskoj.
Kako piše HINA, XEC je rekombinantna varijanta virusa SARS-CoV-2, što znači da je nastala kombinacijom dva prethoda oblika virusa, oba su podvarijante omikrona.
Njihovi su se genomi spojili i međusobno iskombinirali te tako stvorili ovu mutantu koja ima golemu prednost nad prethodnim oblicima virusa.
Sposobnija je u zaobilaženju imunosti pa stručnjaci predviđaju da će zavladati svijetom ove zime i proizvesti novi val covida. Do sada je evidentirana u Hrvatskoj, Njemačkoj, Nizozemskoj, SAD-u, Kini…., što znači da je virus već raširen po cijelome svijetu.
Po izvješćima HZJZ-a, već nekoliko tjedana u Hrvatskoj bilježi se 1000-2000 novooboljelih od COVID-a te dvije do pet smrti tjedno. O broju oboljelih, a neprijavljenih, može se samo nagađati.
Veće se širenje očekuje u idućim mjesecima zbog uvjeta koji odgovaraju širenju respiratornih infekcija, iako je COVID pokazao da baš i nije sezonska bolest. Naime, virus je vrlo infektivan bio i prošlog ljeta.
Opasnost je i dalje najveća za starije osobe i kronične bolesnike jer je određena razina imunosti među mladima do sada već razvijena.
Najnovije preporuke kažu da je dovoljno cijepiti se jedanput godišnje i sada je za to najpovoljnije vrijeme. Dostupno je cijepljenje novim Pfizerovim cjepivom koje cilja najnovije cirkulirajuće varijante virusa.
Cijepljenje jednom godišnje preporučljivo je osobama s povećanim rizikom od razvoja teških oblika COVID-a i bolesnicima čiju osnovnu bolest može pogoršati infekcija. U te kategorije ulaze stariji od 65 godina, odrasli i djeca s kroničnim bolestima metabolizma (uključujući dijabetes), kroničnim bolestima jetre i bubrega, hemoglobinopatijama i oštećenjem imunološkog sustava (uključujući HIV infekciju), zatim trudnice i zdravstveni djelatnici.
Cijepljenje je organizirano u epidemiološkim ambulantama županijskih zavoda za javno zdravstvo, prema rasporedu objavljenom na internetskim stranicama.
HZJZ preporučuje izolaciju od pet dana od početka bolesti (simptomatske osobe), odnosno od dana kada je uzet bris koji je pozitivan na SARS-CoV-2 (asimptomatske osobe). Preporučljivo je da još pet dana nakon toga koriste FFP2 maske osobe ako zbog prirode posla moraju dolaziti u kontakt s osobama starije životne dobi, s kroničnim bolesnicima, imunokompromitiranim osobama i trudnicama.
Foto: Pexels