Žlicu mljevenog lišća peršina, papriku, blanširane kore rajčice ili kikiriki pomiješajte sa solju i spremite u dražesne staklenke, a onda kombinirajte gotove mješavine uz jela po vlastitom izboru.
Pravi gastroznalci znaju da su začini ti što obično jelo čine posebnim, a ako se niste dosad okušali u izradi vlastitih mješavina – svako to isprobajte!
Spremljene u dekorativne boce ili staklenke, aromatizirane soli odličan su poklon za gurmane, a osobito će efektno izgledati ako ih slojevito uspete u staklene posude sa začinima poput origana ili kurkume. Dobar omjer za pripremu je žlica sastojaka za aromatiziranje na četvrtinu šalice soli. Prema ukusu možete povećati količinu začina. Koristite li morsku sol, nakon aromatiziranja je možete usitniti u mužaru, a koristiti se može i cvijet soli.
Sol čuva druge začine
Sol je odličan konzervans, pa tako sačuvajte ružmarin – iglice posipajte solju i prema potrebi rabite za jela od ribe, mesa i povrća cijele godine. Mljevena crvena paprika pomiješana sa solju zarumenit će rižu ili omlet, a sol s limunom osvježavajući je gost na mediteranskom jelovniku. Sušeno usitnjeno povrće neka posluži kao inspiracija za domaći povrtni začin koji se dodaje juhama, umacima i marinadama.
Jestivo cvijeće, listići čaja, gljive ili dehidrirano voće također su sastojci koji se mogu naći na popisu za domaće začinske mješavine. Svi sastojci trebali bi biti suhi kako se sol ne bi pretvorila u grudice. Potrebno ih je dobro usitniti i, ako je potrebno, dodatno posušiti na propuhu ili kuhinjskim ručnicima.
Možete ih staviti i u pećnicu na 50-70 °C ili mikrovalnu. Limun, naranču ili limetu prvo naribajte ili ogulite na tanke trake prije sušenja, a koristiti možete i egzotični kumkvat. Popularna je i sol s peršinom. Lišće usitnite pa osušite.
Dodajte u sol i sve izmiksajte u multipraktiku. Koristite za aromatiziranje juhe, pečenja ili marinada, posebno za ribu u kombinaciji s maslinovim uljem, limunovim sokom i sitno sjeckanim češnjakom.
I s pola litre crnog vina možete napraviti aromatiziranu sol uz žličicu limunove korice i listića majčine dušice. Kuhajte vino dok se ne reducira na količinu od tri žlice. Dodajte sol, koricu i majčinu dušicu. Smjesu stavite na pladanj i osušite u pećnici.
Miris limuna
Limune zarežite na četvrtine, ali nemojte ih odrezati do kraja. Obilno zasolite unutrašnjost te stavite u steriliziranu staklenku s ostalim začinima poput lovorova lista, papra ili klinčića. Usoljeni limun odličan je dodatak mesnim pečenjima ili ribi.
Sol i češnjak
Kod kuće pripremite i sol aromatiziranu češnjakom kakva se može kupiti u dućanima. Ova je mnogo zdravija i intenzivnijeg okusa, a sve što treba je ispasirati češnjak, sol i peršin u multipraktiku pa sve staviti u pećnicu na 180 °C oko sat vremena.
Za deserte
Isprobajte i kombinaciju vanilije i soli. Upotrijebite krupnu morsku sol ili, ako možete nabaviti, cvijet soli. U teglicu stavite sol i mahunu ili dvije vanilije i ostavite da odstoji neko vrijeme. Koristite za topljenu čokoladu, karamel ili voće.
Uz pohano
Povrće u tempuri poslužite uz različite vrste aromatizirane soli. Krupnu sol začinite paprom, fino naribanom limunovom koricom ili dimljenom paprikom. Upotrijebite i dobro mljeveni sezam, svježu chili papričicu ili onu u prahu.