Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Pregled recepata koji spajaju tradiciju i biljne sastojke
Za vrijeme Uskrsa kršćani se prisjećaju Isusova raspeća i slave njegovu pobjedu nad smrću, a i oni koji nisu vjernici koriste ove dane za tradicionalno obiteljsko druženje kraj punog stola. Iz udruge Prijatelji životinja poručuju da nema boljeg mjesta od uskršnjeg stola za stati i razmisliti o vrijednosti svakog života: “Lomljenje uskrsne pince savršeno je vrijeme za raskinuti s jednim od najnasilnijih mjesta na Zemlji – klaonicama”, poručuju.
Dodaju da uistinu nikad nije bilo lakše zamijeniti najčešća jela na uskrsnom stolu onima biljnog podrijetla, koja su puno bolja opcija za okoliš, vlastito zdravlje te, naravno, i za milijune života koje možemo spasiti biljnom prehranom. Za verziju tradicionalnog i suosjećajnog Uskrsa preporučuju blagdanske recepte: juhu od koprive i slanutka, sejtan šunkicu posluženu uz francusku salatu s domaćom veganskom majonezom, mladim lukom i rotkvicama, umak od hrena, vegansko jaje na oko, vegansku pincu te osvježavajući kolač od limuna.
Prijatelji životinja zgroženi su najavom da će se u Hrvatskoj u ovom dobu godine pojesti nevjerojatnih 30 milijuna jaja i 1700 tona šunke. Navode da su kokoši genetski izmanipulirane da nesu čak tristotinjak jaja godišnje iako su ih u prirodi nesle do 12, i to u svrhu reprodukcije, kao i sve ostale ptice. Napominju da se uz neizmjerne ljudske apetite za jaja, koja im nisu potrebna, a ujedno su i kolesterolske bombe i potencijalni nositelji salmonele, veže i nevjerojatna okrutnost – godišnje se ubije više od pet milijardi tek rođenih muških pilića jer se smatraju viškom. Predlažu da umjesto šunke koju je, kao i ostalo crveno meso, Svjetska zdravstvena organizacija proglasila kancerogenom i koja povećava rizik od rane smrti odaberemo ukusnu i zdravu seitan šunkicu ili drugu vrstu biljnog mesa.
“Prejedanje jajima i mesom ne bi trebalo biti zaštitni znak blagdana koji slavi život. I samo podrijetlo riječi Uskrs dolazi od staroslavenske riječi koja je značila “rasti” i “razvijati se”. Proslaviti Uskrs na tradicionalan i suosjećajan način savršena je kombinacija od koje ne stradava nitko i s kojom se zaista slavi život”, dodaju Prijatelji životinja.
Također, Prijatelji životinja apeliraju na sve da umjesto kokošjih jaja za bojenje izaberu drvena i svoje uskrsne košare napune voćem i povrćem, kao i da odaberu plišane igračke umjesto kupnje kunića ili pilića kao zabave za djecu. Podsjećaju na činjenicu da čak 95 posto kunića kupljenih za Uskrs ne doživi prvi rođendan: “Kunići i pilići ne smiju biti samo privremeni ukras tijekom Uskrsa. Ne kupujte životinje, već udomite napuštenoga psa, mačku ili kunića. Svi koji razmišljaju o tome da postanu skrbnici nekoj životinji trebaju biti spremni na odgovornost, što uključuje dugogodišnje obveze, financijske izdatke i svakodnevno posvećivanje vremena novom članu obitelji.”
Kako bi nam pomogli kad je riječ o veganskim jelima za Uskrs, iz Prijatelja životinja podijelili su nekoliko recepata koje možete isprobati već ovih blagdana.
Sastojci:
350 g slanutka iz konzerve, 100 g kopriva, 1 glavica luka, 2 mrkve, 1,2 l povrtnog temeljca, maslinovo ulje, sol, papar
Priprema:
U lonac na štednjaku uliti malo ulja, dodati nasjeckani luk i mrkvu, malo posoliti i pirjati na srednje jakoj temperaturi. Uliti povrtnu juhu i kuhatu dok mrkva ne omekša. Dodati oprane i ugrubo narezane koprive i slanutak. Dosoliti i popapriti prema želji. Pustiti kuhati još 5-10 minuta. Poslužiti toplo.
Sastojci:
Za bjelanjak: 1 šalica nezaslađenog sojinog mlijeka, pola šalice rižinog brašna, pola šalice slanutkovog brašna, 1 šalica kukuruznog škroba, 1 žličica crne soli, prstohvat praška za pecivo
Za žumanjak: 1 raskuhana mrkva ili bundeva izmiksana u kašicu, 1 šalica kukuruznog škroba, četvrtina žličice crne soli, 1 žličica ulja
Priprema:
Na zagrijano ulje staviti prvo smiksane sastojke za bjelanjak pa žlicom ukrug dodati žumanjak. Maknuti sa štednjaka kad rubovi porumene.
Sastojci:
Suhi sastojci: 2 šalice glutenskog brašna, pola šalice brašna od slanutka, pola šalice delikatesnog kvasca, 1 žlica dimljene paprike, 1 žlica bosiljka (origana), 1 žlica začina, češnjak ili luk
Mokri sastojci: 1 žlica kečapa, 2 žlice ljutog umaka, pola šalice umaka od soje
Ostalo: 1 i pol čaša kipuće vode, povrtni temeljac ili povrtna kocka
Priprema:
Pomiješati suhe sastojke. Pomiješati mokre sastojke s jednom i pol šalicom kipuće vode. Smiksati sve skupa i mijesiti oko 3 minute. Prema potrebi dodati još glutenskoga brašna i ulja. Zarolati u dva sloja plastične folije tako da se sa svake strane ostavi 2 cm prostora za rast seitana. Staviti u kipući povrtni temeljac ili vodu s kockom i kuhati oko sat vremena. Maknuti sa štednjaka i ostaviti 15 minuta u vodi u kojoj se kuhalo. Ocijediti, ohladiti i spremiti u hladnjak.
Sastojci:
Pola korijena hrena, jedno sojino vrhnje (250 ml), sok pola limuna, mažuran, vlasac, sol i papar prema želji
Priprema:
Hren naribati pa pomiješati s ostalim sastojcima. Ostaviti da odstoji nekoliko sati.
Sastojci:
2 šalice graška, mrkve i krumpira, 2 šalice sjeckanih kiselih krastavaca, 2 šalice majoneze bez jaja (kupovna ili domaća)
Priprema:
Povrće skuhati u lagano posoljenoj vodi. Kad se povrće ocijedilo i ohladilo, dodati kisele krastavce i majonezu. Dobro promiješati pa doraditi okus, ako treba, dodavanjem soli ili kiseline od krastavaca.
Za domaću majonezu:
Sastojci:
150 ml sojinog mlijeka, 6 žlica limunova soka, pola žličice senfa, sol, malo slatke paprike u prahu ili kurkume, 1,5 dl ulja
Priprema:
Sojino mlijeko, limunov sok, senf, sol i papriku staviti u mikser i miksati na najnižoj brzini. Za vrijeme miksanja dodavati kap po kap ulja. S vremenom će nastati gusta smjesa – domaća majoneza. U hladnjaku može stajati nekoliko dana. Majoneza se može napraviti kod kuće ili se može kupiti gotova majoneza bez jaja.
Sastojci:
500 g brašna, 1 vrećica suhog kvasca, ¼ žličice kurkume, prstohvat soli, 100 g margarina, korica 1 limuna, korica 1 naranče, 5-6 žlica šećera, 2 dl sojinog mlijeka (može i bademovo ili zobeno), 2 šake grožđica, 1 žličica ruma, biljno mlijeko i 1 žlica šećera za premazivanje
Priprema:
Rastopiti margarin. Grožđice potopiti u vodi s rumom. U drugoj zdjeli rastopiti šećer u sojinom mlijeku. Dodati sitno naribane korice limuna i naranče. U brašno dodati kvasac, sol i kurkumu.
Malo promiješati da se kvasac ravnomjerno rasporedi kroz brašno. Zatim dodati mlijeko i kratko zamijesiti. Dodati i rastopljeni margarin i nastaviti mijesiti. Tijesto staviti na toplo mjesto na sat vremena.
Ocijediti grožđice i dodati u tijesto. Mijesiti tijesto da se grožđice ravnomjerno rasporede kroz cijelo tijesto. Podijeliti tijesto na dva dijela, oblikovati dvije kugle, pokriti krpom i ostaviti da se tijesto diže još 20 minuta.
Zarezati pince nožem u tri ili četiri reza. Premazati ih biljnim mlijekom u kojemu smo rastopili žlicu šećera. Peći 30-40 minuta na 180 °C. Kada se pince izvade iz pećnice, još ih jednom premazati kombinacijom mlijeka i šećera za sjaj, dok su još vruće.
Sastojci:
Za tijesto:
200 g smeđeg šećera, 125 g margarina (po mogućnosti nehidrogenizirani), 1 prašak za pecivo, 1 vanilin šećer, 1 žlica domaćeg jabučnog octa, 1 žličica soka od neprskana limuna ili arome limuna, 300 g brašna za dizano tijesto, oko 400 ml zobenog mlijeka
Za glazuru:
2-3 žlice soka od neprskanog limuna, 250 g šećera u prahu
Priprema:
Ručnim mikserom pomiješati šećer, vanilin šećer, margarin, prašak za pecivo, ocat i limunov sok. Dodati brašno i miješati dalje. Kad su svi sastojci dobro promiješani, polako dodavati zobeno mlijeko dok ne dobijete gustu smjesu za kolač.
Kalup premazati margarinom i posuti brašnom. Uliti smjesu i ubaciti kalup u prethodno zagrijanu pećnicu na 175 °C. Peći 35 do 45 minuta (ovisno o kalupu).
Pomiješati sastojke za glazuru vilicom dok ne dobijete vrlo gustu masu. Razmazati preko ohlađenog kolača i ostaviti da se skruti.
Sastojci: 300 grama badema, ¼ šalice maslinova ulja, sol, limun, začini, svježe ili suho voće i povrće, orašasti plodovi prema želji
Priprema: Namočiti oko 300 grama badema (može i manje) preko noći da bi se mogli oljuštiti (ovo nije obavezno, ali sir izgleda ljepše ako je badem oljušten). Blendati oljuštene bademe s maslinovim uljem, malo soli, limuna i paprom ili drugim začinima prema želji. Staviti u cjedilo dvostruku gazu ili veliku pamučnu sterilnu krpu. Na to dodati smjesu, zavezati i staviti teret na sir iznad cjedila. Ostaviti da se sir dobro iscijedi. Sljedeći dan prebaciti sir na papir za pečenje i oblikovati mokrim rukama ako se bude raspadao. Uvaljati ga u začine prema želji.
Prijedlozi začina: dimljena paprika pomiješana s malo vode, šareni papar i konoplja koji su smrvljeni na krupno u mužaru, komadići datulja za komad sira koji će se koristiti u desertnom obliku. Nakon začina i posipanja “ukrasima”, sušiti u pećnici nekih od 10-ak minuta na 180 °C.
Više informacija zašto i kako obilježiti Uskrs uz veganska jela nalazi se na www.prijatelji-zivotinja.hr
Tekst: Prijatelji životinja
Foto: porosolka/iStock/Getty Images Plus, Unsplash, Prijatelji životinja