“Sasvim iskreno” je novi podcast dviju terapeutkinja o stvarima koje nas sve ponekad muče
Novi podcast Sasvim iskreno, koji su pokrenule dvije uspješne terapeutkinje s dugogodišnjim iskustvom – Dubravka Fazlić i Teodora Delić, mjesto je ...
Znate li da je u obroncima Velebita, ispod Vaganskog vrha i Svetog brda, smješten potpuno novi svijet, ”Podzemni grad Paklenice”? Nova atrakcija posebno će oduševiti sve zaljubljenike u prirodu, a nalazi se u sklopu NP Paklenica, u prostoru takozvanih ”Bunkera”. Ispod Velebita nalazi se podzemni sustav tunela koje je izgradila bivša država u vojne svrhe, a kako nije korišten, poslužio je za realizaciju inovativne ideje projektantice Kristine Radelić.
Podzemni kompleks sastoji se od mnoštvo hodnika-tunela koji vode do prostorija različitih veličina. Prostorije su opremljene različitim informativno-edukativnim sadržajem iz područja botanike, etnologije, povijesti, ekologije, biologije i slično, a namijenjen je i šetačima, planinarima, školskim grupama, obiteljima s djecom… Uz to, nudi i stalnu muzejsku izložbu ”Doživi i zavoli Velebit”, koja se sastoji od dvorana ”Planina Velebit” i ”Čovjek Velebit”, stalne izložbe u”Malom centru penjanja” te stalne izložbe ”Hrvatski gorski spašavatelji”. No, to nije sve! Kompleks također nudi suvenirnicu, caffe bar te ambulantu HGSS-a.
Ulaskom u Centar, ulazite u hodnik dugačak svega 16 metara, no svojim svjetlosnim i audio instalacijama, zvukom vjetra i cvrkutom ptica, mami vas na daljnje istraživanje. Hodnik ”Od mora do planine” vodi vas u ocean Tethys, gdje ćete se upoznati s drevnim podmorjem, a ulaskom u dvoranu ”Planina Velebit” izronit ćete u svijet planine koju ćete upoznati kroz nekoliko tematskih cjelina. Saznat ćete kako je bilo boraviti u hladnoj i mračnoj špilji, naći ćete se u ulozi ptice uz izložak ”Let iznad Velebita”, a ”Bioraznolikost” vam nudi pregled bogate flore i faune.
Šetajući hodnikom ”Dolazak čovjeka na planinu” saznat ćete zašto su se ljudi masovno selili na planinu, a izložba ”Čovjek i Velebit” uvest će vas u priču o sintezi čovjeka i prirode. Osim navedenog, u maloj odvojenoj prostoriji jedne od dvorana čekaju vas dokumentarni filmovi o životu na Velebitu.
U hodniku ”Bunker” pronaći ćete informacije o izgradnji tog prostora i neke tajne njegove uporabe, a onda slijedi ”Mali centar penjanja”, mjesto gdje se susreću penjači. Hrabri posjetitelji imat će priliku upoznati se s penjanjem kroz ”Mali penjački rječnik”, ”Kratku povijest penjanja” te ”Školu vezanja čvorova”, a najmlađi se mogu okušati na ”Zidu za penjanje”.
Prilikom posjeta Centru, upoznat ćete Dragutina Brahma, planinara i alpinista, stolnotenisača, skijaša, soboslikara, glazbenika, skladatelja i tekstopisca, koji je 1938. smrtno stradao kada se pokušao popeti na Anića kuk. U spomen njemu, ali i za sigurnost budućih penjača osnovana je gorska služba spašavanja, a dio izložbe posvećen je upravo njima. Na kraju, izložak ”Ruksak” ima ulogu savjetnika te govori o važnosti dobre pripreme za planinarenje i penjanje.
Emma Matković