Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Vitamin C je jedan od najvažnijih vitamina koji je neophodan u zaštiti od mnogih bolesti, ali ima i svoja toksična djelovanja, ukoliko se pretjerano unosi u organizam.
Pored jačanja imuniteta, ovaj vitamin pospješuje apsorpciju željeza i kalcija, pomaže kod alergija, olakšava skidanje kilograma i važan je za dobar vid.
Osobe čija je prehrana bogata vitaminom C tri puta su zaštićenije od nastanka artritisa u odnosu na osobe koje ne konzumiraju dovoljno ovog vitamina.
S druge strane, uzimanje ovog vitamina u velikim dozama dovodi do raznih zdravstvenih problema. Toksičnost vitamina C je rijetka, ali ipak moguća, iako se on rastvara u vodi i lako se izbacuje iz organizma.
Dnevne doze do 500 mg predstavljaju neznatan rizik za zdravlje, međutim, doze preko 2 g dnevno mogu dovesti do gastrointestinalnih smetnji.
Najčešći simptomi koji se javljaju kod prekomjernog uzimanja vitamina C su povezani sa mokrenjem, kada dolazi do peckanja. Česti simptomi su i dijareja, gasovi, mučnina, bolovi u abdomenu, nesanica, glavobolja i osip.
Unošenje askorbinske kiseline (vitamina C) u velikim dozama u kombinaciji sa aspirinom u većini slučajeva izazva erozivni gastritis. Kod uzimanja velikih doza, askorbinska kiselina se gomila u organizmu i taloži kao oksalatni bubrežni kamenac, što kod osoba koje su sklone problemima sa bubrezima može pogoršati stanje.
Posebnu pažnju bi trebalo obratiti na vitamin C koji se koristi kao dodatak prehrani, jer kod unošenja ovog vitamina putem hrane se teško može pretjerati.
Najčešće se događa da te velike doze zapravo i nisu od velike koristi, ali mogu i te kako biti štetne po vaše zdravlje.
Foto: Adam Śmigielski / Unsplash