Vitaminska infuzija sve je popularnija, no treba li vam uistinu ili je riječ o još jednom wellness trendu bez pokrića?

by | 29 listopada, 2024
Vitaminska infuzija: što je, kako djeluje i kome je namijenjena

Tražite brzinsko rješenje za jačanje imuniteta dolaskom hladnijeg vremena? Zašto ne biste isprobali vitaminsku infuziju? Najnoviji wellness trend je intravenozna vitaminska terapija koja izravno u vaš krvotok isporučuje koktel pomno smiješanih vitamina i minerala. Isti je tretman odlično rješenje i za mamurluk, povećanje razine energije, detoks, pa čak i za eliminaciju negativnih učinaka stresa. No koliko je siguran?

Rezervacije u wellness klinikama porasle su za 300 posto, navodi concierge stranica Ruuby, a hashtag #vitaminIV na društvenim je mrežama sve učestaliji u postpandemijsko doba. Zbog brzog efekta, u kulturi koja obožava instantna rješenja vitaminski drip dolazi kao panaceja za užurbani način života u kojem uvijek moramo biti spremni za akciju i puni energije. Za pomodnost intravenozne vitaminske terapije kao strelovitog načina poboljšanja imuniteta i dobrobiti cjelokupnog organizma zaslužni su i hvalospjevi zvijezda poput Kendall Jenner, Gwyneth Paltrow i Rihanne.

Vitaminska infuzija – o čemu je točno riječ

Intravenozne vitaminske infuzije, pod primamljivim nazivima kao što su Imunity Drip, Beauty Booster ili Jetlag Bag, isporučuju mješavinu vitamina, minerala i aminokiselina – skrojenu prema vašim potrebama – izravno u vaš krvotok, zaobilazeći probavni sustav i omogućavajući tijelu maksimalnu apsorpciju nutrijenata. Neki od uobičajenih mikronutrijenata koji se koriste u tu svrhu su vitamini C, B i D te minerali, magnezij, željezo i cink – a svaka od ovih hranjivih tvari ima ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja i dobrobiti.

S obzirom na to da vitaminski drip navodno nudi ekspresni oporavak, ne čudi da je ova metoda, sve donedavno rezervirana isključivo za bolnice, prekoračila zidove medicinskih ustanova postavši najtraženiji wellness tretman. “Sve je dostupnija opcija za opću populaciju, u sklopu privatnih medicinskih ustanova gdje se takve vrste intravenoznih terapija promoviraju u svrhu nadoknade hranjivih tvari, regeneracije organizma, podrške imunitetu, detoksikacije i slično”, navodi nutricionistkinja Karmen Matković Melki.

Ovakvi vitaminski kokteli formulirani su za “rješavanje” široke lepeze problema, uključujući umor i dehidraciju, depresiju i anksioznost, migrene i manjak koncentracije, kroničnu bol, dijabetes, kardiovaskularne bolesti, pa čak i za poboljšanje sportskih rezultata te kao pomoć pri mršavljenju. Još jedan razlog zbog kojih se čak i oni koji ne vole igle naručuju na ove tretmane jest učinkovitost IV vitaminske terapije u usporedbi s tradicionalnim dodacima prehrani. Oralno uzimanje suplemenata može biti učinkovito, ali tijelo ih – ovisno o vašoj dobi i zdravlju vaših crijeva – možda neće apsorbirati jednako učinkovito kao kad se unose intravenozno.

“IV terapija tehnički omogućuje izravniji put primjene, zaobilazeći probavni sustav i stvarajući preduvjete za bolju apsorpciju i potencijalno bolju iskoristivost hranjivih tvari u odnosu na oralno uzimanje vitamina i mineralnih tvari”, objašnjava Matković Melki napominjući kako to ne znači da je ovakav unos multivitamina za svakoga.

Poželite li se naručite na ovu pomodnu terapiju, možete se “obnoviti” tijekom pauze za ručak jer tretman traje između pola sata do sat vremena. No budite sigurni da sa sobom imate kreditnu karticu jer ovo može biti prilično luksuzan način revitalizacije tijela – cijene se kreće od 100 do 700 eura po tretmanu. Što se tiče učinka, rezultati mogu varirati. S obzirom na to da je organizam kod svakog drukčiji, možete iskusiti različite ishode. Neki će se nakon infuzije osjećati energiziranije, fokusiranije i “lakše” u smislu detoksikacije, dok drugi možda neće ni primijetiti da njihovim tijelom cirkulira veća količina vitamina.

Vitaminska infuzija: što je, kako djeluje i kome je namijenjena

Foto: yacobchuk/iStock via Getty Images Plus

Što kaže znanost o intravenoznoj vitaminskoj terapiji

Čak i ako se intravensko napajanje multivitamina, u svijetu instantnih rješenja, intuitivno može činiti korisnim za sve, malo je znanstvenih dokaza koji podupiru predložene dobrobiti vitaminskih infuzija kod zdravih ljudi te su, kako ističu stručnjaci, svakako potrebna dodatna istraživanja da bi se u potpunosti razumjeli njegovi dugoročni učinci na cjelokupno zdravlje.

Matković Melki naglašava da uvijek mora postojati zdravstveni razlog i liječnička preporuka za prakticiranje vitaminske infuzije. “Intravenozna terapija je učinkovita i sigurna samo kad se primjenjuje u optimalnoj dozi, isključivo pod liječničkim nadzorom i s jasnim indikacijama kod osobe koja ju prima”, naglašava nutricionistkinja. U suprotnome, postoji rizik od nagle neravnoteže u omjerima pojedinih nutrijenata. Primjerice, kod intravenozne primjene željeza postoji rizik od razvoja hipofosfatemije (niska razina fosfata u krvi). Vitaminski drip može uzrokovati i hipervitaminozu (prekomjeran unos pojedinih vitamina) jer zaobilazi sve “čuvare” vašeg tijela, pa je moguće je preopteretiti krvotok nutrijentima ubrizganima odjednom umjesto da prepustite želucu polako probavljanje kroz hranu. U tom će slučaju vaši bubrezi raditi prekovremeno da bi eliminirali suvišne vitamine i minerale iz vašeg tijela. Primjerice, visoka doza vitamina C može potaknuti vaše tijelo na produkciju oksalata, čime se može povećati rizik od razvoja bubrežnih kamenaca, posebice kod muškaraca. Prečesto korištenje IV tretmana može poremetiti i razinu elektrolita, a posljedice prekomjerne hidracije mogu biti mučnina, glavobolja i smetenost. Zbog toga, kako ističe nutricionistkinja, vitaminsko-mineralna intravenozna terapija nije i ne bi trebala predstavljati zamjenu za zdrav životni stil, hidraciju i uravnoteženu prehranu. “Pravilna prehrana te racionalno i ciljano uzimanje dodataka prehrani uvijek bi trebala biti prva metoda izbora kod opće populacije, čak i ako imate manjak određenih vitamina i/ili minerala”, naglašava stručnjakinja.

Slučajevi u kojima je vitaminska infuzija opravdana jesu zdravstvene tegobe koje uključuju pernicioznu anemiju, proljev, probleme s malapsorpcijom uzrokovane oštećenjem crijeva ili deficit vitamina i minerala koji nisu uspješno nadoknađeni prehranom i oralnom suplementacijom. Tretman se također može koristiti kao podrška liječenju specifičnih zdravstvenih stanja i/ili u službi oporavka nakon bolesti, operativnih zahvata i slično.

Privlači li vas i dalje ideja instantnog boostanja imuniteta, važno je da odvagnete potencijalne dobrobiti i rizike, obavite svoje istraživanje i svakako se posavjetujete sa svojim liječnikom prije nego što krenete na ovo pomodno wellness putovanje. Najvažnije pitanje koje si možete pritom postaviti: je li sigurno staviti iglu u venu – makar njome kolali multivitamini – zbog nečeg trivijalnog poput mamurluka ili pomlađivanja?

Foto: yacobchuk/iStock via Getty Images Plus