Tai chi: najvažniji benefiti globalno popularne meditacije u pokretu
U zabačenim planinama drevne Kine, skupina redovnika posvećenih meditaciji i borilačkim vještinama našla se u maloj nevolji. Njihove svakodnevne ru...
Granica boli povećava se poslije grupnog treninga, otporniji smo kada vježbamo u društvu, tvrde znanstvenici sa Sveučilišta Oxford. Zajednički trening potiče proizvodnju endorfina, koji nam popravlja raspoloženje i ublažuje osjećaj boli. Koncentracija raste prilikom fizičke aktivnosti, a najviše kada nismo sami.
Istraživanje je obuhvatilo 12 muških veslača prosječne starosti 24 godine. Dva šestočlana tima veslala su 45 minuta u simulatoru u dvorani, kao na redovnom treningu. Poslije toga, ponovili su vježbu individualno. Nakon svakog treninga, istraživači su mjerili granicu boli i otkrili da je ona znatno viša nakon grupnog vježbanja.
“Sinkronizirana fizička aktivnost poput smijeha, skladanja glazbe, plesa i religijskih obreda čini nas sretnima i igra veliku ulogu u povezivanju i zbližavanju ljudi”, tvrdi profesor Robin Danbar, načelnik Instituta za kognitivnu i evolucijsku antropologiju na Sveučilištu Oxford.
Izvor: novosti.rs