Očekivanja oblikuju našu stvarnost. Utječu na naše misli, emocije i ponašanje. To ih čini esencijalnim dijelom naše osobnosti. Međutim, očekivanja su jako oprečna – mogu imati i pozitivan i negativan ishod. Drugim riječima, očekivanja vam mogu donijeti i razočaranje i sreću. Zbog neispunjenih se očekivanja možete osjećati tužno i povrijeđeno. Jednako tako, očekivanja vam omogućuju ostvarivanje vlastitih ciljeva. I zbog očekivanja, unatoč nedaćama, nastavljate biti optimisti. S druge strane, niska očekivanja ograničavaju vašu sposobnost razvoja i rasta. Kako, dakle, pronaći balans u ovoj kompliciranoj situaciji?
Zamislite da ste isplanirali grandiozno rođendansko iznenađenje za svog životnog partnera, ali kad je došlo vrijeme za taj veliki dan, gesta nije uzvraćena, ili barem ne onako kako ste vi očekivali. Zbog toga ste bili razočarani i frustrirani. Vizualizirajte sad i ovu situaciju: pročitali ste na desetke sjajnih recenzija o gradu s bucket liste svakog putnika, uštedjeli novac i kupili avionsku kartu, ali kada ste kročili na njegove ulice, atmosfera vam se nije svidjela i to je pokvarilo cijeli vaš odmor.
Očekivanja su ono za što mislimo da će se dogoditi, dok je realnost ono što se stvarno događa. Iako se nadamo da će se ovo dvoje poklopiti, to često nije tako. Upravo ta razlika između očekivanja i stvarnosti dovodi do osjećaja nezadovoljstva.
Tjelesna psihoterapeutkinja Tihomira Ilić-Prskalo objašnjava da je sjeme očekivanja posađeno u vašem djetinjstvu. “Dijete ima pravo na očekivanja, potrebe da ga odrasli zaštite i učine nešto za njega, dok odrasla osoba treba preuzeti odgovornost za svoje potrebe i svoj život”, tvrdi psihoterapeutkinja. Pojašnjava da puno neriješenih, nesvjesnih i potisnutih trauma iz djetinjstva može rezultirati i s puno očekivanja.
Mogli bismo, dakle, reći kako je prirodno težiti ka tome da svoju sreću vežemo za ispunjenje naših očekivanja. I nema ništa loše u tome samo po sebi, sve dok imamo dobre razloge vjerovati da će nas ispunjenje naših očekivanja uistinu usrećiti i ako poduzimamo potrebne korake prema ispunjenju tih očekivanja.
Problem očekivanja javlja se kad pretpostavljate da će se nešto dogoditi bez vaše inicijative i akcije. Primjerice, nerealno je očekivati da će se iz vaših misli materijalizirati šalica kave u vašoj ruci. Osim ako ne živite u SF filmu, morate ustati iz kreveta i pripremiti je. S ovom se tvrdnjom vjerojatno slažete, ali trebali biste jednako pristupati očekivanjima i kad su u pitanju odnosi. Ako ste vi jučer kolegici na poslu donijeli kavu, zašto biste očekivali da će je ona danas donijeti vama? Niste je zamolili da vam donese kavu, a možda se osjećate iznevjereno i tužno. “Očekivanja su samo vaša, nitko drugi ih ne mora ispuniti. Jednako tako vi ne morate ispunjavati tuđa očekivanja”, tvrdi Tihomira Ilić-Prskalo.
Kad su u pitanju manje važne stvari (kao što je odlazak na putovanje ili isprobavanje novog restorana), umjesto da postavite visoke standarde i očekivanja, a onda se uzrujavate kad ustanovite da ih nećete dosegnuti, možda bi smanjena očekivanja – pa čak i nikakva – mogla biti dobro rješenje, kako savjetuje američki psiholog John A. Johnson. Budite otvoreni i pustite da vas iznenade neočekivani događaji.
Odnosi i očekivanja
Ista formula nije primjenjiva na odnose. Prema istraživanju dr. Johnsona, odnosima je potrebno drukčije pristupiti jer se temelje na implicitnom društvenom ugovoru. To znači da bez verbalnog dogovora očekujete nešto od svog partnera, djeteta, nadređenog ili prijatelja. “Gotovo je zajamčeno da će neizgovorena očekivanja ostati neispunjena”, kaže Johnson savjetujući iskrenu komunikaciju.
Ako vaša srodna duša nije “pročitala” vaš izraz lica ili gestu, ne ljutite se. Pitajte, objasnite, protumačite, pa ako je potrebno, ponovite i više puta. Naučite ne očekivati da ljudi (ma koliko bili bliski) “čitaju vaše misli”. Da biste to postigli, mnogi od vas prvo se moraju zagledati “unutar sebe”. “Želite li graditi zdrave odnose, najvažnije je poznavati sebe same i svoje potrebe”, kaže psihoterapeutkinja Ilić-Prskalo. “Naučite razlikovati što je vaše pravo “ja”, a što obrasci ponašanja koje ste razvili u djetinjstvu kao načine preživljavanja i kompenzacija. Kad poznajete sebe i živite autentično “ja”, možete se bolje uskladiti sa svojim životom i imate snage izraziti se bez očekivanja.”
A što je s ciljevima?
Ciljevi se također mogu smatrati oblikom očekivanja budući da su oni nešto na čemu svjesno radite kako biste ih jednog dana postigli. Ovi vas motiviraju, uzbuđuju i tjeraju na rast, ali pritom ne možete očekivati nešto što nije realno. Možda ste kristalno jasno objasnili suprugu da biste žarko željeli proslaviti desetu godišnjicu braka baš na Maldivima, ali ako vaša financijska situacija to ne dozvoljava, kako očekivati da će partner ispuniti vašu žudnju? Ipak, life coach Danijela Jokic Vaislay predlaže zlatnu sredinu. “Iako je važno imati realistična očekivanja, također je važno da budete optimistični jer se u protivnome možete sabotirati limitirajućim uvjerenjima”, pojašnjava life coach. Ako je tako, zašto se ne biste dogovorili da zajednički uštedite i otputujete sljedeće godine, a neće škoditi niti da napravite lijepu vizualizacijsku ploču sa svime što priželjkujete. “Važno je dobro balansirati između optimizma i pesimizma”, dodaje Ilić-Prskalo. “Odlučite se za pozitivan pristup koji uključuje povjerenje u život, zdrave odnose i samopouzdanje.”
Kad su u pitanju očekivanja od samih sebe, važno je da ne vežete osjećaj vlastite vrijednosti za ishod vaših očekivanja. “Ako se vaša očekivanja ne ispune i doživite razočaranje, to ne znači da vi niste dovoljno vrijedni”, kaže Jokic Vaislay. “Imajte na umu da čak i ako se stvari ne odviju onako kako ste očekivali, ta vas životna lekcija, dugoročno gledano, možda preusmjeri na neki bolji put.”
Ne dozvolite postati toliko vezani za vlastita očekivanja pa da niste u stanju vidjeti stvarnost. To vas može spriječiti u poduzimanju radnji ili donošenju odluka koje bi možda bile u vašem najboljem interesu. Kad god možete, odbacite očekivanja, njegujte pozitivan pristup i pronađite nešto na čemu možete biti zahvalni, čak i kad stvari ne ispadnu onako kako ste se nadali. Doživjet ćete spokoj, a ne ljutnju.
Foto: Maksym Belchenko, Studio4/iStock via Getty Images Plus