Winter uglies: influencerica otkrila kako se bori s padom samopouzdanja tijekom zime
Ne možemo poreći da zima uistinu ima svojih čari - božićni ugođaj, šetnje po snijegu, cozy večeri kod kuće i zimske aktivnosti poput skijanja ili k...
Organska kozmetika sadrži prirodne sastojke kontroliranog uzgoja bez dodataka parabena i drugih petrolata. Prirodne preparate možete prepoznati po bio-certifikatu koji jamči da su biljke korištene za kreme samonikle ili potječu iz organskog uzgoja, piše “The Telegraph”.
Obratite pažnju na parabene
Brojne kreme nose oznaku “prirodno”, no da bi zadovoljile te uvjete, ne smiju sadržavati mineralna ulja, silikone, parafine, sintetičke boje i konzervanse te ne smiju biti testirane na životinjama.
Posebnu pažnju treba obratiti na parabene poput metil parabena, etil parabena i izobutil parabena koji u tijelu oponašaju ženski hormon, estrogen, a apsorbiraju se izravno u krvotok.
Formaldehid ima i druga imena
Opasan i kancerogen formaldehid pojavljuje se i pod drugim imenima kao što je imidazolidinil urea, formalin i formalith. Taj spoj iritira dišne puteve, može pogodovati nastanku astme, a odgovoran je i za alergijske reakcije na koži.
Pazite na kancerogene sastojke
Prilikom odabira organske kozmetike treba paziti da preparat ne sadrži kancerogene sastojke kao što su kokamid dietanolamina (cocamide dietanolamin) i propilen glikol. Na proizvodima najčešće nose oznaku PEG i DEA. Također, treba izbjegavati i butil hidroksi anisol (BHA) i butil hidroksi toluen (BHT) koji se koriste umjesto vitamina E.
Izvor: 24sata.hr