
SkinnyTok: mjesto s dobrim savjetima za mršavljenje ili opasna promocija poremećaja u prehrani?
Ako ste iole prisutni na društvenoj mreži TikTok, sigurni smo da ste naišli na sadržaj sa SkinnyToka. Naizgled se čini da je riječ o bezazlenom wel...
Jedna od najčešćih navika osobe koje su pod čestim stresom jest griženje noktiju.
Mnogi to rade nesvjesno, u određenim svjesnim situacija, a što dovodi do toga da ruke tih osoba izgledaju ružno na pogled, kako piše Večernji list.
No, nije samo estetika ta koja je negativna, nego je istodobno otvoren put u krvotok raznim bakterijama, upozoravaju njemački liječnici. Ispod noktiju se kriju različite bakterije, poput salmonele i E. coli, koje se kod osoba koje grizu nokte mogu lako unijeti u organizam.
Najčešće je riječ o automatskoj navici koja pomaže pri opuštanju i smirivanju u situacijama stresa, no može biti i znak ozbiljnijeg psihološkog problema. Kako je objasnio dr. Peter Falkai, psihijatar, potreba za griženjem noktiju općenito upućuje na manje izraženo kompulzivno ponašanje ili, u težem slučaju na opsesivno-kompulzivni poremećaj. Problem postaje u trenutku kada postane vrlo česta navika ili kada pojedinac “izgrize nokte do korijena ili do krvi”. “Tada govorimo o simptomu bolesti”, upozorava Falkai.
No, najnovije istraživanje, objavljeno u časopisu “Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychology”, pokazalo je da ta navika nije samo pokazatelj stresa. Može biti i znak da je riječ o osobi koja je perfekcionist.
Voditelj istraživanja, Kieron O`Connor, tvrdi kako često perfekcionisti grizu nokte kada su u situacijama da nije sve onako kako su zamislili, odnosno, da grizu nokte kada nisu u mogućnosti ispuniti svoje zadane ciljeve.