Kad je najbolje vrijeme za uzimanje vitamina D?
S dolaskom zime, mraza i hladnijih dana, nažalost, sunce je luksuz kojem se moramo veseliti kad god ga vidimo. I kako je sunce tada slabije nego l...
Škakljanje je jedan od činova intimnosti koji ćemo rijetko primijeniti prema ljudima koje ne poznajemo stvarno dobro – obično to radimo s djecom kad su malena i s osobom koju volimo, a rjeđe s dobrim prijateljima jer u odrasloj dobi polako dobiva i seksualne konotacije.
No, gotovo da smo sigurni kako nikad niste razmišljali o tome da učinci škakljanja mogu nadići smijeh, ali to je istina – od škakljanja profitira i fizičko i mentalno zdravlje.
Najvažnija funkcija škakljanja je zapravo psihološka jer se radi o jednoj vrsti društvenog zbližavanja s drugima, što je zaključio još Charles Darwin eksperimentirajući sa škakljanjem na mladim čimpanzama, a naknadno je potvrđeno od strane psihologa i za ljude.
Tako pedijatri potiču roditelje da se škakljanjem zbližavaju sa svojom djecom, naravno, do određene granice, jer škakljanje može postati i neugodno ako se pretjera.
Vjerovali ili ne, nedavna su istraživanja pokazala da škakljanje može pomoći organizmu u svladavanju problema s kontrolom fizioloških potreba jer neki završeci živaca na stopalima stimuliraju sakralni pleksus, koji kontrolira većinu aktivnosti zdjelice.
Uz to, škakljanje po stopalima može pomoći osobama s ravnim stopalima stimulirajući mišiće koji će smanjiti taj problem, a može se koristiti i kao – lijek protiv štucanja.
Naravno, ne smijemo zaboraviti blagotvoran učinak smijeha koji smanjuje stres i potiče izlučivanje endorfina, hormona sreće.
Stoga, kad ne znate što biste sa sobom – poškakljajte neku blisku osobu, bit će zabavno i vama i njoj, a možda joj pritom i pomognete.
IZVOR: METRO-PORTAL.RTL.HR