Olakšajte si zimu uz pomoć beauty i wellness navika kojih se drže Skandinavke
Stiglo je mnogima ne baš omiljeno doba godine – hladni zimski mjeseci, temperature koje se bliže nuli, duge noći i kratki dani. Kako biste se u ovo...
Što kažete na vožnju biciklom do posla?
Nova studija pokazala je da je kod biciklista 47 posto manji rizik od preuranjene smrti i 10 posto manji rizik od hospitalizacije iz bilo kojeg razloga nego vozači koji putuju automobilom ili vlakom.
Studija objavljena u BMJ Public Health britanskih istraživača, kaže: “Ova studija pojačava dokaze da aktivno putovanje na posao pruža zdravstvene prednosti na razini stanovništva i može doprinijeti smanjenju morbiditeta i mortaliteta.” Više od 82 000 stanovnika Ujedinjenog Kraljevstva, u dobi između 16 i 74 godine na početku studije, praćeno je 18 godina.
Tijekom popisa ljudi su izvijestili kojim su prijevoznim sredstvom obično dolazili na posao.
Zanimljivo je da se hodanje ili vožnja biciklom smatralo “aktivnim” načinom prijevoza. Svaki drugi način prijevoza, poput vožnje, smatran je “neaktivnim”.
Važno je napomenuti da su pješaci uglavnom bile žene, koje su radile u smjenama, hodale na kratkim udaljenostima u gradu do škole ili posla. Biciklisti su obično bili muškarci, smjenski radnici, koji žive u gradu, ali nemaju vlastiti dom.
Oni koji su išli na posao biciklom bili su povezani s 51 posto nižim rizikom od smrti od raka, 24 posto nižim rizikom od hospitalizacije zbog bolesti srca i 20 posto nižim rizikom od prepisivanja lijekova za mentalne probleme, čak i nakon kontrole faktora kao što su kao što su dob i temeljna medicinska stanja.
Dobrobiti za mentalno zdravlje također su bile zamijećene jer su biciklisti imali 20 % manju vjerojatnost da će im se propisati psihijatrijski lijekovi poput antidepresiva u usporedbi s njihovim “neaktivnim” kolegama – piše bmmagazine.co.uk.
Međutim, vozači bicikla imali su dvaput veću vjerojatnost da će biti hospitalizirani nakon prometne nesreće nego “neaktivni” putnici pa je to jedan rizik.
Ipak, studija ima ograničenja budući da rezultati popisa pokrivaju samo ograničeno vremensko razdoblje. Osim toga, evidencija o receptima korištena u studiji datira od 2009. godine.
U svakom slučaju, zaključak je da je bicikliranje itekako korisno uključiti u svoju rutinu pa zašto ne krenuti već danas?
Pročitajte: Uzeli ste pauzu od vježbanja? Evo koliko je potrebno za gubitak mišića
Foto: nd3000 iStock/Getty Images Plus via Getty Images; Pexels