Vožnjom do… SUPERKONDICIJE!

by | 20 srpnja, 2015

Bicikl je nekoć za većinu bio jedino prijevozno sredstvo, a mnogi ga i danas koriste kao sredstvo za brzo stizanje do željenog odredišta, bez zastoja u prometu. Osim ekonomske i ekološke koristi, vožnja bicikla je odlična rekreacija. Dakle, bilo da ga vozite radi fizičke kondicije, zabave, ili drugih potreba, navodimo vam razloge zbog kojih malo što može nadmašiti vožnju bicikla.

Univerzalna rekreacija
Za početak, svatko može voziti bicikl – bez obzira na godine života i stupanj kondicije. Budući da se radi o aktivnosti manjeg intenziteta, korisna je i za osobe koje imaju problema sa zglobovima i viškom kilograma. Čak i kada je vrijeme loše, ili ne možete podnijeti vožnju kroz gusti gradski promet, uvijek možete voziti bicikl u teretani ili kod kuće.

Spining
Mnoge se žene neopravdano boje da će vožnja bicikla ”nabildati” njihove noge. No, osim ako niste profesionalni biciklist, ne postoji bolja aktivnost za oblikovanje izduženog, mišićavog tijela. Ako želite efikasno sagorjeti masti, primjenjujte ono što rade vozači Tour de Francea kako bi smršavjeli prije početka biciklističke sezone – trenirajte spining. Ova aktivnost uključuje 90 okretaja pedalom u minuti, minimalnom snagom i pri 70 posto maksimalnog rada srca. Dok vozite bicikl u teretani, razmišljajte o tome da okrećete stopala u punom krugu, a ne samo da ih spuštate i podižete.

Efikasni trening
Dobra tjedna osnova za sticanje biciklističke kondicije može uključiti dva do četiri dana vožnje po putu dužine od 20 do 30 km, umjerenom brzinom, i jednu vožnju izdržljivosti (od 5 do 10 km) po brdovitom terenu. Alternativno, idite u teretanu. Spining ili RPM trening ubrzat će rad srca i sagorjet ćete 717 kalorija za sat vremena. Ove se vježbe mogu izvoditi bez obzira na razinu fizičke kondicije i odličan su izbor za osobe koje su dugo bile neaktivne, ili imaju problema s koordinacijom pokreta. A budući da se ne morate zaustavljati u prometu, 45 minuta spininga je podjednako efikasno kao i 90 minuta vožnje bicikla na putu.

Bike pravila
Osim cross-country skijanja, vjerojatno ne postoji bolji oblik vježbi za mišiće stražnjice od vožnje bicikla. Najveći utrošak snage, pri svakom okretaju pedale, potječe od najvećeg mišića stražnjice, dok srednji i mali glutealni mišići omogućavaju ravnotežu. Da biste izvukli maksimalnu korist iz vježbi za gluteuse, kao i da biste pravilno i efikasno vozili bicikl, morate pravilno sjediti na sjedalu. Najveći dio težine treba biti na sjednoj kosti, koja se nalazi u bazi zdjelice. No budući da su pubični lukovi kod žena širi, a kutovi sjedne kosti okrenuti prema van, ženama je obično teško sjesti na sjedalo muškog bicikla. Ako je to slučaj i kod vas, isprobajte nekoliko tipova ženskog bicikla prije nego što nađete onaj koji vam odgovara.

Rezultati najnovijih istraživanja pokazali su da je vožnja bicikla odlična metoda za borbu protiv migrene i očuvanje funkcija mozga u starijoj životnoj dobi.