Laž je moguće prepoznati i po mnogim stvarima. Pomakne li netko naglo glavu nakon postavljenog pitanja, kao da se trznuo, lako je moguće da je nešto slagao. U trenutku izgovaranja laži disanje se mijenja i postaje duboko jer srce brže kuca i nedostaje im kisika. Neprirodno mirovanje – držanje kao kip, također, otkriva da netko laže jer to pokazuje kako nije opušten.
Dodirivanje nosa ili usta još je jedan znak da netko moguće zaobilazi istinu kao i premještanje s noge na nogu, ali to može značiti i da se netko dosađuje (što opet može biti vrsta laganja jer se pretvara da ga nešto zanima, a nije tako). I zurenje nekome u oči bez treptanja može razotkriti okorjelog lažljivca dok amateri izbjegavaju pogledati onoga kome lažu u oči.
Još neki detalji u načinu kako razgovora:
Ton glasa – bit će drukčiji nego inače. U nekim slučajevima se onomu tko izgovori laž ton glasa povisi, u manje slučajeva je dublji. No u svakom slučaju nije isti kao kod pričanja istine.
Suzdržanost – lažljivac često koristi riječi poput ‘ja mislim’, ‘vjerujem’, ‘po mom saznanju’ ili ‘neka vrsta’. Na taj način pokušavaju što veći dio izmišljene priče držati nejasnim.
Oklijevanje – nakon što mu se postavi pitanje, onome tko ne govori istinu trebat će nekoliko trenutaka da smisli odgovor.
Ublažavanje – koristit će ‘mekši jezik’ odnosno pokušat će ublažiti samu težinu krađe. Na primjer, umjesto da kaže ‘Nisam ukrao torbu’, reći će ‘Nisam uzeo torbu’.
Negativne emocije – lažljivac će izgovarati riječi kao što su mržnja, isprazno i tužno, a na taj način podsvjesno iskazuju svoju krivnju.
Hrpa informacija – da bi žrtvu uvjerio u svoju laž, lažljivac će izmišljotinu nadopunjavati raznim izmišljenim detaljima, npr. o tome što se dogodilo.
Neutralnost – izbjegavat će zamjenice ‘ja” ili ‘mi’ kao da nemaju veze s onime što se događa ni s ljudima koji su u to upleteni.
Miješa sitne detalje – ljudi koji govore istinu imaju jasnu sliku o tome što se dogodilo, ali lažljivci nemaju i lako se pogube u sitnim detaljima svoje izmišljene priče. Kažu jedno, a potom nešto sasvim drugo jer se ne sjećaju što su prvi put rekli, kako prenosi Health24.