Po uzoru na drevne Inke: kako izgleda dijeta s prastarim žitaricama Angeline Jolie?
Slavna glumica i humanitarka Angelina Jolie tijekom cijelog svog života održava izuzetno vitku liniju, koja se u posljednjih nekoliko desetljeća jo...
Transformacija koja nas vodi bliže sebi
Godina 2025. inspirira nas na ulaganje u svoje zdravlje kao najvrjedniji resurs, integrirajući modernu tehnologiju, drevne prakse i jednostavne svakodnevne rituale. Uz nove trendove, wellness postaje dio vaše osobne evolucije.
Godina pred nama donosi novu eru zdravlja i wellnessa, koja spaja inovativne tehnologije, drevne tehnike i personalizirane pristupe kako bi nas približila optimalnom zdravlju i unutarnjem balansu. Sve se više okrećemo holističkom pristupu koji povezuje um, tijelo i duh, tražeći ravnotežu u svijetu koji se stalno mijenja. Bit će to godina u kojoj slavimo sporiji život, slušamo vlastite potrebe i tražimo načine kako svakodnevicu učiniti ljepšom – bilo kroz visoko personalizirane wellness rutine ili jednostavne trenutke tišine i odmora. U fokusu je ono što nas čini sretnima i ispunjenima jer zdravlje je, na kraju, način na koji živimo, a ne samo cilj koji želimo postići.
Postoji niz tretmana koji ne koriste ljudski dodir da bi iscijelili vaš duh i tijelo. Mislimo na zvučne kupke, svjetlosne tretmane, plutajuće kapsule, blatne kupelji, saune i slično, ali od sljedeće godine, uvođenjem robota u wellness svijet, “beskontaktni” će tretmani početi mijenjati sve što ste do sada znali – i osjetili – na masaži. Jedan značajan primjer je Aescape, prvi robotski terapijski sustav za masažu na svijetu koji koristi sofisticirane robotske ruke koje pokreće umjetna inteligencija. Očekuje se rapidno širenje robotskih usluga u luksuznim spa centrima, pa čak i u kućnim wellness uređajima, što može biti savršeno za one kojima su higijena i privatnost visoko na listi prioriteta.
Kao što je Emily “prognozirala” u posljednjoj sezoni serije “Emily u Parizu” kad je otkrila pogodnosti prve klase na pariškom aerodromu: “luksuz počinje na tlu”, wellness industrija usredotočuje se na transformaciju cijelog putovanja – počevši od zračnih luka i zrakoplova pa do brodova za krstarenje – stvarajući okruženja bez stresa i prije nego što ste stigli na svoju destinaciju. Zračne luke već integriraju wellness značajke, kao što su sobe za jogu u međunarodnoj zračnoj luci San Francisco, saloni s kisikom u tokijskoj zračnoj luci Narita, luksuzne toplice u prvoklasnom salonu Cathay Pacifica u Hong Kongu, umirujući tropski zvukovi u zračnoj luci Changi u Singapuru ili mala tropska oaza u Hamadu u Dohi. Industrija krstarenja također prihvaća ovaj trend – sve više brodova u svoje sadržaje dodaje najsuvremenije spa centre, wellness apartmane i mindful programe kako bi ponudili holističko iskustvo i prije nego što se iskrcate na kopno. Drugim riječima, putovanja postaju jednako ugodna i regenerativna kao i vaše odredište.
Procjenjuje se da će do 2050. jedna od šest osoba u svijetu biti starija od 65 godina, što je porast u odnosu na jednog od 11 u 2019. godini, zbog čega ćete sve češće čuti termin “longevity”. On se ne odnosi samo na produljenje životnog vijeka već i na povećanje “zdravstvenog vijeka” – godina života provedenih u dobrom zdravlju. Najjednostavniji primjer koji nam u tome pomaže jest nosiva tehnologija, koja na vašem zapešću ili prstu prati vašu razinu stresa, kvalitetu sna i krvni tlak, potiče vas da prošetate ili popijete čašu vode pa čak i zove hitnu pomoć u slučaju potrebe. Za integriraniji pristup, diljem svijeta niču klinike za dugovječnost. Funkcionalni wellness centri kao što su SHA Wellness, Palazzo Fiuggi ili Clinique La Prairie nude napredno dijagnostičko DNK testiranje za prepoznavanje bolesti prije nego što postane problem.
Menopauza iz sjene ženskih kružoka prelazi u wellness mainstream ne samo kako bi se ženama olakšao prijelazni period i riješili uobičajeni simptomi kao što su valunzi, promjene raspoloženja i poremećaji spavanja već i kako bi žene bolje razumjele svoj hormonalni ciklus i kako on utječe na njihovu energiju, raspoloženje te zdravlje općenito. Novi koncept naglašava potrebu za prilagođenim rješenjima, preusmjeravajući pozornost wellness industrije prema inkluzivnim ponudama koje zadovoljavaju žene svih dobi. Retreat za žene u menopauzi, suplementi za balansiranje hormona, porast kampanja za podizanja javne svijesti koje normaliziraju rasprave o ženskom zdravlju te edukativne radionice s biznis lidericama i poznatim osobama iza mikrofona postat će dio holističkog pristupa ovoj prirodnoj životnoj fazi.
Isto rješenje za sve odavno se ne odnosi na wellness industriju, a personalizacija usluga u 2025. godini bit će još očitija. Kako biohakiranje dobiva na snazi, ulazimo u eru u kojoj individualizirani wellness postaje mainstream, dopuštajući ljudima da, za razliku od trendova pod stručnim nadzorom, optimizaciju vlastitog zdravlja uzmu u svoje ruke. Od uređaja i aplikacija za praćenje zdravlja do genetske dijagnostike i personaliziranih prehrambenih planova (prema analizi mikrobioma i krvnim pretragama), pristup podacima u stvarnom vremenu usmjerava vas ka najboljem odabiru. Omogućuje ljudima da “filigranski” prilagode svoje wellness prakse na temelju njihovih jedinstvenih biomarkera, čineći njihov pristup visokoindividualiziranim.
Čak 71 posto Hrvata prijavilo je neki problem sa spavanjem, kako je pokazala JYSK-ova anketa provedena na tisuću ljudi, a domaći stručnjaci navode da od nekog tipa nesanice pati oko 26 posto populacije, mahom žena. Brojke u svijetu nisu ništa bolje pa ne čudi da među kronično neispavanom populacijom turizam spavanja ili sleepcation postaje sve popularniji. Ljudi putuju da bi usporili i spavali, a to im omogućuju hoteli i sleep retreats, koji podižu umjetnost spavanja na potpuno novu razinu. Luksuzni hoteli, čije se cijene noćenja kreću od 300 € do 2.500 €, ne nude samo spokojno uređenu sobu s udobnim krevetom. Gostima su na raspolaganju vrhunski proizvodi koji osiguravaju neometan san, uključujući filtre za zrak, različite vrste jastuka i prilagodljivi madrac te noćne ormariće s knjigama, čajevima koji smiruju i uređajima za praćenje sna. Za osobe s dijagnosticiranim problemima spavanja, poput apneje, nesanice ili sindroma nemirnih nogu, osmišljeni su, pak, sleep retreats pod vodstvom stručnjaka.
Foto: Master1305/IStock via Getty Images Plus