Ovim vježbama možete si u samo tri minute dnevno produljiti život
Svi znamo da su zdrava prehrana i redovito kretanje ključ kvalitetnog i dugog života. Ipak, u užurbanoj svakodnevici često ih pomalo zanemarujemo -...
Broj slučajeva ospica u golemom je porastu diljem svijeta, prema izvješću Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) objavljenom u srijedu u Ženevi.
Broj prijavljenih slučajeva ospica u prva dva mjeseca 2022. bio je 79 posto veći nego u istom razdoblju prošle godine. Razlog porasta je taj što se premalo djece cijepi, dijelom zato što su kampanje cijepljenja prekinute tijekom pandemije virusa COVID-19, a dijelom zbog toga što su zemlje bile prisiljene preraspodijeliti novac za druge probleme, kako je priopćio WHO.
Sukobi i ratovi u Ukrajini, Etiopiji, Somaliji i Afganistanu prisilili su milijune ljudi da napuste svoje domove. Djeci je uskraćeno cijepljenje i često su prisiljena živjeti u prenatrpanom smještaju. Pojava velikih epidemija ove vrlo zarazne bolesti predstavlja opasnost, posebice nakon ukidanja mjera socijalnog distanciranja uvedenih zbog pandemije.
Pročitajte: Može li nas određena hrana zaštititi od virusnih infekcija?
“Pandemija virusa COVID-19 prekinula je usluge cijepljenja, zdravstveni sustavi su preopterećeni i sada vidimo ponovnu pojavu smrtonosnih bolesti, uključujući i ospice. Za mnoge druge bolesti, utjecaj ovih poremećaja na usluge imunizacije osjećat će se desetljećima”, rekao je dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, glavni direktor Svjetske zdravstvene organizacije. “Sada je trenutak da se esencijalna imunizacija vrati na pravi put i pokrenu kampanje sustizanja kako bi svi mogli imati pristup ovim cjepivima koja spašavaju život.”
Pročitajte: Počnite koristiti najjače prirodne antibiotike u borbi protiv bakterijskih infekcija
Ospice se šire kapljičnim putem pri govoru, kihanju ili kašljanju. Infekcija počinje simptomima sličnim gripi, nakon čega slijedi osip na koži, a može dovesti do upale pluća, upale srednjeg uha ili čak mozga. Osim izravnog učinka na tijelo, koji može biti smrtonosan, virus ospica također slabi imunološki sustav i čini dijete ranjivijim na druge zarazne bolesti poput upale pluća i proljeva, uključujući i mjesecima nakon same infekcije ospica među onima koji prežive.
Bolest može biti smrtonosna i može oslabiti imunološki sustav, pa tako zaraženi postaju podložniji drugim bolestima. U 2020. godini 23 milijuna djece nije primilo preporučena cjepiva, što je više nego bilo koje godine od 2009. – prenosi n1.info.com.
U siječnju i veljači 2022. godine prijavljeno je 17.338 slučajeva ospica. U razdoblju od travnja 2021. do travnja 2022. zabilježena je ukupno 21 velika epidemija ospica, većina njih u Africi i istočnom Mediteranu, navodi se u izvješću.
Pročitajte: Sve o rehabilitaciji pluća nakon preboljenja bolesti COVID-19 otkriva nam stručnjakinja
Foto: Pexels